27. června 2018
Komunikace, skvělý sex, děti, nebo společné koníčky? Pátrali jsme po tom, co předurčuje, jestli bude vaše manželství úspěšné.

Když si vybíráte svatební šaty a rozhodujete se, jestli se na svatební hostině bude podávat tradiční vývar s játrovými knedlíčky, nebo radši lososový krém, jste přirozeně přesvědčená, že vaši lásku nemůže nic ohrozit. Všichni, kdo vstupují do manželství, jsou si jisti, že jim to vydrží až do smrti. Přesto se každé druhé manželství rozpadne. Co odlišuje ta úspěšná manželství od těch, která nevydrží a skončí rozvodem? Jaké jsou ingredience šťastných vztahů? Víme to!

1 Pozitivní přístup

„Můj děda s babi spolu byli třiašedesát let a pamatuji si, že když se slavilo šedesáté výročí jejich svatby, ptali jsme se jich, jak je možné, že spolu vydrželi tak dlouho a pořád se mají rádi. ­Tenkrát se té otázce uculovali a tvrdili, že to není tak složité, když máte vedle sebe někoho, s kým se můžete smát. A že se vždycky snažili všechny problémy překonávat právě humorem. Mockrát jsem si na tu radu od té doby vzpomněla, a musím říct, že i po těch letech mi připadá geniální,“ říká dvaačtyřicetiletá Eva.
I když vám to může znít lehce jako klišé, odborníci dávají této teorii stoprocentně za pravdu. Výzkum, který byl provedený v roce 2014 a jehož výsledky byly publikovány v magazínu Journal of Marriage and Family, ukázal, že pozitivní přístup má naprosto zásadní vliv na úspěšnost manželství. Ty páry, které se dokážou na svět dívat s nadhledem a optimismem, řeší mnohem méně konfliktů a vykazují větší spokojenost.

Bude vás bavit: Miláčku, smím vstoupit?

2 Kvalitní sex

Embed from Getty Images

Můžete si klidně myslet něco o povrchnosti, ale je to prostě tak. Spokojenost v sexu a harmonie v manželství spolu dramaticky souvisejí. Podle rozsáhlého výzkumu z roku 2016, kterého se zúčastnilo víc než čtyřicet tisíc manželských párů a jehož výsledky publikoval Journal of Sex Research, je v prvním půlroce vztahu se sexem spokojených třiaosmdesát procent párů. Nicméně po šesti měsících vztahu už je to jen polovina párů. A přitom spolu pohoda v ložnici a ve vztahu úzce souvisí. Není zase až tak podstatné, jak často si sex dopřáváte (osmdesát procent párů je spokojených i s frekvencí jednoho sexu týdně), ale spíš jde o jeho kvalitu, variabilitu, soulad a fantazii. Jestliže se v posteli dokážete naladit na jednu vlnu a vzájemně si vyhovíte, má váš vztah velké významné plus.

3 Realistická očekávání

Bylo by samozřejmě úžasné, kdyby to mezi vámi i po letech jiskřilo stejně intenzivně jako na začátku. Kdyby vás beznadějně rozechvívala pouhá přítomnost toho druhého a dny byly naplněny drobnými pozornostmi a romantickými gesty. Jenže pokud očekáváte, že vám toto nastavení vydrží celý život, jste na nejlepší cestě k rozchodu: „Úspěšné vztahy se od těch neúspěšných mimo jiné liší i v tom, že spokojené páry spolu dokážou najít společnou řeč a umí fungovat i poté, co pomine akutní zamilovanost. Zvládnou vztah posunout i do jiné roviny, než je ta romantická, a postavit ho v prvé řadě na vzájemné úctě a důvěře,“ říká psycholožka Eva Malá. Ujasněte si priority a přizpůsobte jim svá očekávání. To ale samozřejmě neznamená, že máte rezignovat na všechny vztahové „nadstavby“ (například milá gesta a pozornosti) a spokojit se s tím, že vaše manželství není vyložený propadák. Podle odborníků je především potřeba si uvědomit a pojmenovat, na čem vám skutečně záleží a jestli je vůbec v silách vašeho partnera to splnit.

Bude vás zajímat: Tajemství lásky na první pohled

To samozřejmě není všechno. Další tajemství úspěšných a spokojených vztahů najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. Jen za 35 Kč!