13. června 2017
Chutě na sladké, padající vlasy, akné, podrážděnost, únava, nespavost... Nejspíš by vás to nenapadlo, ale za spoustou vašich zdravotních potíží mohou být hormony. Jak se s tím vypořádat?

1. Únava a tloustnutí

„Pokud jste unavená po náročném pracovním týdnu plném přesčasů, nic to neznamená,“ uvádí doktorka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group, která se zabývá hormonální nerovnováhou. „Jestliže se ale cítíte neustále vyčerpaná bez zjevného důvodu a přidá se k tomu například ještě přibírání na váze, nezvladatelné chutě nebo problémy s vyměšováním, na vině může být snížená funkce štítné žlázy.“ Příznakem mohou být např. i studené ruce a nohy. Pozor, dlouhodobě neléčená snížená funkce štítné žlázy způsobuje otoky a zhoršuje onemocnění srdce.

2. Bušení srdce a hubnutí

Rychlá srdeční akce a arytmie, nesnášenlivost tepla, horké pocení, úbytek svalové hmoty, slabost, nervozita, únava, časté střídání nálad, nespavost, padání vlasů, průjmy, pocity až „vlčího“ hladu, přičemž hubnete, i když jíte za dva – to jsou příznaky zvýšené činnosti štítné žlázy. V tomto případě hrozí nebezpečný úbytek kostní hmoty, který může vést k osteoporóze. Předpokládané viditelné zvětšení štítné žlázy (struma) přitom vůbec nemusí být. A je-li, neplatí, že v ní vzniká více hormonů.

Bude vás taky zajímat: Pocení ze stresu (a stres z pocení)

3. Akné

Svou „dospělou“ formu akné se smíchem svádíte na nekonečnou pubertu a věčné mládí? I v případě, že jste povznesená nad estetické hledisko a je vám úplně ukradené, jak vypadáte, měla byste akné řešit. „Dospělé akné na obličeji může naznačovat vysokou hladinu testosteronu. S tou je často spojen také nadměrný růst ochlupení na obličeji, nebo tmavých chloupků na hrudníku a předloktí,“ vysvětluje Alyssa Dwecková.