26. listopadu 2014
Silvestrovský den tradičně patří mezi výjimečné dny, který by měl být prostorem pro rekapitulování všeho, co se nám v uplynulém roce povedlo a nepovedlo. Taková menší reflexe naší třistašedesátipětidenní činnosti.

Snažte se proto vše směrovat ke klidnému a v ideálním případě meditativnímu dni, během kterého si promítnete všechno to, čeho se budete snažit v roce následujícím dosáhnout. Přinášíme pět originálních tipů, jak si poslední den v roce užít tak, aby byl do dalších dní přínosný.

1. Vykašlete se na práci.
Jasně, vždyť ono to nejde, vy jste přece v práci naprosto nepostradatelní a bez vás se chod podniku prostě neobejde. Ačkoliv jde jistě o tvrzení pravdivé, mějte na paměti, že jde pouze o jeden den a s ohledem na množství práce, které jste v tomto roce odvedli, máte právo si jej užít jen a jen dle svých představ. Poslední den v roce by prostě měl patřit vám.

2. Sepište si seznam výher a proher.
Pro objektivní balancování není nic lepšího než pravdivý seznam všech našich vítězství a neúspěchů. Na list papíru si do jednoho sloupce napište všechno to, co se vám povedlo a do druhého zase opak. Seznam je ideální pro pohled na oblasti, kde bychom se sami mohli zlepšit a jeho schopnost napovědět nám, v jakých směrech bychom se v roce nadcházejícím mohli zlepšit, je obdivuhodná. Jen si vzpomeňte na Mirandu ze Sexu ve městě, která se pro rozhodnutí, zda zůstat s nevěrníkem Stevem, uchýlila k podobné metodě. A dopadlo to v její prospěch! Při tvorbě myslete na to, že jen pravdivě sepsaný seznam může být efektivní.

3. Dělejte pokud možno… nic.
Volte pouze nezbytně nutný počet aktivit jako je například osobní hygiena. Všechno ostatní prostě počká. Ano, i příprava chutného a nutričně vyváženého pokrmu. Občerstvit se zajděte do nějaké stylové restaurace, ve které se budete cítit dobře. Vyražte s partnerem nebo s sebou vemte kamarádku. Silvestrovské menu podávají například v restauraci School na pražském Smetanově nábřeží 22 na Praze 1, odkud si můžete nerušeně vychutnávat pohled na osvětlené Hradčany. Jednak si užijete skutečně výjimečné čtyřchodové menu a jednak se po večeři můžete vydat na sledování ohňostrojů, k čemuž Praha 1 a její okolí přímo vybízí. A na co se můžete těšit? Večeře se podávají od 19:00 hod a začínají variací předkrmů, mezi kterými vyniká černé rizoto s chobotnicí,  palačinkový měšec plněný ratatouille a rukolový salátek se sušeným roštěncem a pestem ze sušených rajčat. Hlavním chodem je steak z hovězí svíčkové s foie gras, šípkovou omáčkou a křehkou zeleninou a sypanou quinoou. Silný citronový sorbet s Proseccem jako dezert, jehož variantou je datlová bábovička s omáčkou ze slaného karamelu s domácí vanilkovou zmrzlinou. Chuťové pohárky vám jásají už nyní? Rezervujte si stůl na info@school.cz, brzy nebude místo…

4. Popřejte svým nepřátelům.
Máte kolem sebe lidi, kteří vás štvou? Není nic lepšího, než pročistit vztahy přátelskou esemeskou. Vykročte do nového roku pozitivně. Urovnané vztahy jsou k tomu ideální! Pokud možno, vyvarujte se kopírování zpráv, kterých jistě od svých známých dostanete v tomto období dost. Věnujte pár minut sepsání originální zprávy, ve které naznačíte vaši snahu problematické vztahy urovnat. Vaši originalitu a invenci příjemci jistě ocení a vám tím vznikne živná půda pro budování přátelštějších vztahů, které vám k dobré náladě v roce 2015 dopomohou.

5. Vyvarujte se přemíry alkoholu.
Ano, pro někoho může jít o těžký úkol, jeho plody za to ovšem stojí. Pomineme-li pocit výjimečnosti plynoucí z faktu, že pro tento den budete patřit do skutečně úzké skupiny lidí, vaším největším benefitem bude ráno dne následujícího. Žádná bolest hlavy, žádné výčitky svědomí, žádné prospané odpoledne. Ranní klid a ticho, ze kterých se budete moct těšit během vaší první procházky roku 2015, využijte pro přemýšlení nad tím, jak dosáhnete svých nově vytyčených cílů. Zatímco naprostá většina lidí bude ještě spát, vy budete na nejlepší cestě vedoucí ke změně vašeho života. Protože první změnou, kterou jste udělali, byl jinak strávený silvestrovský den i večer. A jak všichni dobře víme: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Krásného Silvestra!