24. února 2018
Lidské tělo je stvořeno se smyslem pro pravidelnost, kterou by měly určovat především přírodní cykly, jako je východ a západ Slunce nebo roční období. Pokud se naučíme pravidelně odpočívat, hýbat se a být duševně činní, můžeme své tělo omladit a ozdravit.

Ranní rituály

Pravidelné aktivity působí na naše tělo jako lék. Není ovšem snadné vnést do nepravidelného, možná až chaotického života pořádek. Zkuste proto pro začátek několik jednoduchých rituálů. „Z pobytu v Indii jsem si od ajurvédských doktorů přivezla spoustu rad a doporučení, jedním se ale řídím skutečně denně – ráno vsedě vypiju nalačno litr odstáté vody. Skvěle tím nastartuji organismus, přestala jsem marodit, opustily mě chronické rýmy,“ pochva­luje si Linda Antony, která se ajur­védským masážím a procedurám ­věnuje ve svém centru Mahapurusha. Iveta Ječmík Skuherská z centra funkční medi­cíny Ecce Vita navíc doporučuje vmíchat do vody jablečný mošt, aloe vera či šťávu noni. „Ranní režim by měl být zpomalený,“ dodává. „Ideální je se 5 až 10 minut protáhnout, zacvičit si třeba pozdrav Slunci a potom celé tělo namasírovat.“

Ajurvédskou masáž můžete vyhrát i v naší SOUTĚŽI!

Bylinky, oleje, čaje

● Sezamový olej
Na ranní masáž použijte nejlépe nahřátý sezamový olej. „Jedna až dvě lžičky stačí na celé tělo. Nechte pár minut působit a pak si dejte sprchu. Nemusíte používat sprchový gel, sezamový olej má sám čisticí účinky. Pokožka zůstane krásně hebká a vyživená,“ radí Iveta Ječmík Skuherská.
● Bazalka posvátná
Patří k nejdůležitějším ajurvédským bylinám, říká se jí Tulsi neboli „elixír života“. Indové ji mají pro ochranu domu v každé domácnosti. Čaj z Tulsi posiluje imunitu a zmírňuje negativní účinky stresu.
● Brahmi
Bylina, která se v čajích často kombinuje s Tulsi. Zlepšuje paměť, koncentraci, osvěžuje mysl a celkově podporuje činnost mozku. Zklidňuje v psychicky náročných obdobích, podporuje obranyschopnost organismu. Dá se pít nejen jako čaj, ke koupi je i v kapslích. První účinky se ­do­staví zhruba po dvou týdnech užívání.

Předjarní očista

„Po zimě, kdy jsme potřebovali víc tučnějšího jídla, je potřeba se očistit. Není ale vhodné rovnou začít s přísným detoxem, tělo se musí na očistu připravit,“ říká Iveta Ječmík Skuherská. „Nejprve je vhodné pročistit játra a ledviny pomocí speciálních čajů. Poté zařadit jednou týdně odlehčovací den – pít pouze bylinkové čaje; pokud to nejde, přidat tažený vývar z kostí. Zároveň je třeba celkově odlehčit stravu a dostatečně spát, neboť tělo je očistou unavené.“

Odepřete si lahůdky

Zkuste jednou za čas vynechat na měsíc to, co máte nejraději: kávu, víno, sladkosti… Pak si je můžete zase dopřát, ale je důležité přesvědčit sami sebe, že to dokážete. Je to stejné jako v józe – musíte si dokázat, že mozek neovládá vás, ale vy ovládáte svůj mozek.