8. února 2018
K čemu využijete Kraso­psaní? K vytvoření nádherných originálních pozvánek, svatebních oznámení, jmenovek, plakátů nebo si třeba vytvoříte návrh na tetování.

Kraso­psaní nebo také moderní kaligrafie vznikla z evropské ­kaligrafie a je velice populární v zahraničí, především v Americe. Spo­jují se v ní prvky starého písma s novým. Chcete-li si krasopis vyzkoušet, můžete psát čímkoli a na cokoli – obejdete se tedy i bez kaligrafické fixy zvané fix brush pen.

Pomalé začátky

Kurz pro začátečníky se rozhodla absolvovat i Lea Gürtlerová, která se s kaligrafií setkala už na střední škole, kde používali speciální pero i štětec. Nabídku vyzkoušet si moderní kaligrafii fixou s Hankou přezdívanou Krasopiska proto nemohla odmítnout.

Jaké jsou její zážitky?

Je sobota a já vcházím do malého papírnictví Kaš-­mi-daš, kde se pořádá kurz krasopsaní. Kaž­dý už má pomůcky připravené na stole – oboustranný fix s tenkým hrotem, připomínající školní pero, flexibilní štětec s filcovým hrotem, ­tužku z Kaš-mi-daš, KrasoPísanku pro ­začátečníky a KrasoBlok na trénink (spe­ciální blok s křídovým papírem, po kterém fix hezky klouže a nerozmazává se).
Začínáme s teorií (druhy kaligrafie, základní pravidla kaligrafie, využití, správné držení fixu atd.). Na rozehřátí si vytvoříme barevné pozadí na akvarelový pohled. Používáme akvarelové fixy, které se vyznačují jednoduchou ředitelností vodou a slabší vrstvou barev.

Bez trpělivosti to nepůjde!

Konečně se dostáváme k tomu hlav­nímu, což je Hančina KrasoPísanka pro začátečníky. ­Vytvořila ji na míru lidem, kteří se chtějí moderní kaligrafii naučit, ať už sami, nebo na kurzu, kde písanku ­dostanou v ceně a můžou s ní ještě pokračovat v tréninku doma. Ke konci přichází na řadu pohled, jehož barevný podklad jsme vytvořili na začátku. Slovo či větu si předepí­šeme tužkou a fixou obtáhneme.

Na kurzu i doma

Pokud píšete levou rukou jako já, doporučuji spíš fix než štětec, od ­kterého jsem vždycky byla umazaná. Ale i jako levačka jsem si psaní moc užila, hodlám trénovat dál a vyrazit na další Hančiny kurzy. Můžete je ­absolvovat v Praze v papírnictví Kaš-mi-daš, ­konají se dva až tři do měsíce. Jednou měsíčně Hanka vyučuje v květinovém ateliéru v Brně nebo v ostravském ­designovém obchodě.

Hanka „Krasopiska“ (31)

● Seznamte se Celým jménem Hana Baštinská, pochází z Ostravy a desátým rokem žije v Praze. Je samouk, vše se naučila z videí a knih. Letos se chystá vydat knihu o krasopsaní.

Informace o kurzu Vše potřebné se dozvíte ZDE. Hanku můžete sledovat i na Instagramu.

Celý text najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.