23. května 2018
Jedním z témat, kterým se věnujeme v aktuálním vydání Ženy a život, je náš vztah k vlastnímu tělu. Představujeme příběhy žen, které otevřeně přiznaly, jak se cítí ve svém těle. Dokážete být k sobě taky tak upřímná?

Markéta Maršálková dlouho hledala práci, kterou bude milovat a která ji bude naplňovat. A od té doby, co skončila s profesionálním baletem, hledala pohyb, který by jí nahradil tanec a neničil tělo. Obojí našla v józe.

Markéta se věnovala baletu, s nímž se kvůli zraněním musela rozloučit už krátce po konzervatoři. Chvíli předstírala i sama sobě, že jí tanec nechybí a nepotřebuje ho, aby pak náruživě hledala pohyb, který jí balet vynahradí. První setkání s jógou bylo spíš rozpačité, ale přesto cítila, že našla pohyb, který vyhovuje jejímu tělu i duši. „Bylo to v roce 2000, tehdy ještě jóga nebyla vůbec tak populární jako dnes, chodila jsem do studia Jóga v denním životě, kde pán předčítal z papíru, jak mají pozice vypadat, a postupovalo se šíleně pomalu. Ale já přesto při relaxaci ucítila, že je to ono.“

Markéta pak hledala další učitele a další jógové techniky, až objevila asthangu, tedy dynamický druh jógy, který se hodně zaměřuje na práci s dechem. Na ni se specializuje dodnes. ­„Vlastně dneska dělám to, co se mi nejvíc líbilo u mých učitelů. Všechno, co jsem na jejich lekcích milovala, se snažím dnes předat dál.“ Předtím než se jí narodily děti, ještě stihla odjet na tři měsíce do Indie, aby vyzkoušela, jak jógu praktikují a učí sami Indové. V současné době vede soukromé i veřejné lekce v pražském studiu ­Namastery, cvičí jógu s dětmi a vede kurzy správného dýchání a pohybu pro manažery. „Asi se mi tehdy zalíbilo to flow, které při józe zažíváte, propojení pohybu a dechu, které mi připadalo jako tanec, a taky mi do života vstou­pila relaxace a meditace,“ popisuje Markéta.

Markéta je blonďatá, krásná žena, která vyzařuje neskutečně příjemnou a pozitivní energii. Nedílnou součástí ­jejích lekcí jsou relaxace, kdy pracuje s klienty na uvolnění. Klient ulehne na podložku do pozice mrtvoly a Markéta ­začne klidným hlasem: „Soustřeďte se na palec pravé nohy, ukazovák, prostředník….“ a takhle postupně projde všechny části těla. Po hodině cvičení a následném uvolnění se pak člověk cítí opravdu jako znovuzrozený. Markéta se smíchem uznává, že spousta jejích klientů původně začínala cvičit proto, aby se zpevnili, vyrýsovali nebo protáhli, ale brzy zjistili, že jóga dokáže především krásně vyčistit hlavu.

„Relaxace, kterou děláme na závěr každé lekce, je vlastně součástí takzvaného jógového spánku, joga nidra. Jde o uvolnění svalového tonusu v těle, při kterém dochází k relaxaci a regeneraci svalů, podobně jako ve spánku,“ vysvětluje Markéta, která účinky jogy nindry testovala sama na sobě, když se jí narodila první dcera. Probdělou noc s miminkem dokázala aspoň částečně kompenzovat dvacetiminutovým jógovým spánkem. Dodnes si na meditaci udělá čas každý den, večer, když uloží dcery ke spánku, meditují společně s manželem. Toho mimochodem také poznala díky józe. Původně hledal jógového učitele pro svého kamaráda, nakonec ale začal cvičit s Markétou on sám.

Letos Markéta oslaví 47. narozeniny, a když se jí poprvé zeptám na to, jestli je spokojená se svým tělem, neodpoví. Po chvíli přemýšlení se k otázce vrátí: „Když vidím, jak tělo stárne, tak si říkám, teď je teprve umění mít rád sám sebe, teď to teprve přichází. Mít rád mladé, hezké, štíhlé tělo, které funguje, je lehké. Teď je to úkol, se kterým mi jóga určitě pomáhá. Když tancuju, cvičím, pohy­buju se, tak jsem se vším na svém těle spokojená, nevadí mi nic.“

A jak se ­cítila, když přestala s baletem? To se dočtete v aktuálním vydání Ženy a život. Nenechte si ujít ani příběh Miroslava Danielové, která má za sebou boj s nadváhou a jako Romka i předsudky, a Slovenky Evelyn Evy Kramerové, holky „krev a mlíko“, která se proslavila jako komička a autorka vtipných vidí.