15. září 2018
„Cesta k výsledku bývá delší, než by člověk čekal. Ale je dobré se na ni vydat, protože efekt se dřív či později dostaví. U každého!“ potvrzuje trenér Martin Šetelík, jeden z trenérů, které vám během září představíme!

Martin Šetelík vystudoval FTVS. Pracuje jako manažer a trenér v Aquapalace Praha. Specializuje se na efektivní tělesnou přeměnu mužů i žen a zvyšování sportovní výkonnosti sportovců.

Proč lidé chodí na soukromé ­tréninky?

Chtějí dosáhnout nějakého cíle, ale tuší, že sami to nezvládnou. Mnohdy jsou to lidé, kteří už dříve cvičili, ale zatím se nedobrali žádného výsledku. Zvolit si trenéra, který poradí s pohybem i se ­stravou, je způsobem, jak dojít k vytčenému cíli. Strava a pohyb jsou spojené nádoby. Pokud tyhle dvě věci ne­vnímáte jako ­celek, výsledek, ať už to je hubnutí, nebo nabírání ­svalové hmoty, se nedostaví.

Kolik lekcí musí začátečník ­absolvovat, než bude schopen cvičit sám?

Lidé, kteří se rychle učí, jsou pohybově zdatní a o pohybu přemýšlejí, po dvou měsících mohou cvičit samotní. Zpočátku je ale třeba, aby chodili dvakrát i třikrát týdně, jinak trénink nebude efektivní. Poté jim napíšu plán na samo­statný trénink a občas přijdou na konzultaci.

Jaký je v současnosti trend ve cvičení?

Kombinace různých druhů cvičení. Silový trénink s volnými vahami kombinovaný s kondičním tréninkem pro posílení a pro zvyšování výkonnosti, zároveň je vhodné cvičit s vlastní vahou. Ke každému sportu patří gymnastická průprava, schopnost vnímat a ovládat své tělo. Někomu to trvá déle, někdo je schopen na pokyn ­trenéra reagovat okamžitě.

Za jak dlouho můžu čekat viditelný výsledek?

Po čtyřech až šesti týdnech už pozorujete změny v držení těla, vnímání sebe sama, zlepšíte se v technickém provedení cviků. Nejde jen o redukci váhy, nebo naopak nabírání svalové hmoty, podstatné jsou maličkosti, které vás dovedou k cíli.

Stane se, že člověka vypipláte, pak k vám přestane chodit, za rok ho potkáte a je tam, kde byl na začátku?

Zpravidla poznám při prvních několika návštěvách, jestli má dotyčný drajv a chuť vydržet. Úkolem trenéra je přimět člověka, aby cvičil pravidelně a u sportu zůstal. Aby si uvědomil, že cesta k cíli je vždy o kus delší, než si představoval. Jinak stejně jako v každém fitku pozorujeme i u nás vlny zájmu. Hodně lidí začne třeba cvičit v souvislosti s novoročním předsevzetím, ale vydrží jim to zhruba do března. Další vlna následuje před plavkovou sezonou a pak po prázdninách, kdy se lidé srovnají po dovolených.

Jsou tréninky s vámi náročné?

Chcete-li dosáhnout nějakého výsledku, musíte ze sebe při tréninku vydat maximum. Když si nesáhnete na dno, výsledky se nedostaví. Lidé si musejí zvyknout, že je třeba makat a dostat se úplně na dno sil. Hodinu se to dá vydržet, mé tréninky trvají maxi­málně pětasedmdesát minut. Zdržovat se ve fitku déle a nejet na maximum je nesmysl.

Co lidem radíte v oblasti stravy?

Učím lidi, které potraviny vybírat, aby jejich tělo co nejlépe reagovalo. Stejně tak se musejí naučit sami vnímat, co na ně zabírá nejlépe. Například lepek, sója, mléčné výrobky jsou do ur­čité míry zánětlivé, a když jich budou jíst moc, mohou v těle vznikat záněty, objeví se ekzémy. Lidé se často bojí při­jímat tuky, přitom nejvíc se tloustne po nadmíře sacharidů.

Takže fandíte bezsacharidovým dietám?

V zásadě nejsou špatné, otázka je, jak dlouho jsou udržitelné. Není třeba vzdát se sacharidů úplně, ale jíst je ve správnou dobu a ve správném množství, což záleží na pohybu. Ideálně volit sacharidy bez lepku, jako jsou rýže, brambory, batáty.

Jak často bychom měli jíst? V poslední době se zjevně dost upouští od častého svačinkování…

Je to individuální, znám případy, kdy se výsledky dostaví při třech jídlech denně, ale i při pěti. Nejsem zastáncem vysokofrekvenčního stravování. Když zvolíte správný druh snídaně, třeba vejce se slaninou, měla byste vydržet sytá až do oběda.

Vejce se slaninou považujete za zdravou snídani?

Rozhodně. Ale už v ní není místo na chleba, který obsahuje lepek a sacharidy. O stravě koluje spousta mýtů, jedním z nich je třeba ovesná kaše jako nejzdravější snídaně. Ale to je nesmysl! Když přijmete po ránu velké množství sacharidů, zvýší se vám hladina inzulinu, což vás dostane do útlumu a tělo začne opět bažit po sacharidech. Nezískáte tak z ovesné kaše energii na celé dopoledne, jak se tvrdí v reklamách, ale naopak byste nejraději zalezli zpátky do postele.

Více zajímavých a inspirativních mužů najdete v aktuálním vydání Ženy a život – skvělé čtení a skvělé pokoukání! 🙂