5. září 2018
Úkolem trenéra dnes není jen vést lidi ke správnému a zdravému pohybu. Radí jim i se stravováním, motivuje je k lepším výkonům nejen v tělocvičně, často společně tráví volný čas. Představíme vám postupně pět trenérů, s nimiž je radost si povídat i sportovat. A kteří vás k pohybu přimějou i svým vzhledem.

David Pártl (26 let) pochází z Rokytnice v Orlických horách, v Praze vystudoval Pedagogickou fakultu UK, obor učitelství pro 1. stupeň. Pracuje jako instruktor programů Les Mills ve Form Factory Premium Fitness, kde má zároveň na starost sociální sítě.

Sledovat ho můžete na webu i na Instagramu @davidakcz

Vyzkoušel jste hodně sportů, než jste dospěl ke cvičení ve fitku?

Až do maturity jsem závodně tancoval, dělal jsem atletiku, jezdil na kole, hrál volejbal. S příchodem do Prahy na vy­sokou školu jsem tanco­vání úplně odstřihl a začal se věnovat plavání. Fitku a posilovnám jsem se vždycky spíš vyhýbal.

Jak jste k němu tedy nakonec našel cestu?

Kamarád mě vzal na lekci Body Pump, což je jeden z programů Les Mills. To byla moje první návštěva fitka v životě. Strašně se mi to zalíbilo, začal jsem chodit každý den. Zhruba za půl roku jsem si řekl, že když jsem ve fitku pořád, cvičení mě baví a jde mi, mohl bych se mu začít věnovat profesionálně.

Co jsou programy Les Mills?

Jde o skupinové lekce, založené na spojení cvičení s hudbou. Vždy tři měsíce trénu­jeme jednu choreografii, která se poté od základu změní, aby tělo příliš nezpohodl­nělo. Já se věnuji čtyřem programům: Body Pump je silově vytrvalostní cvičení s činkou, Body Attack je kardiotrénink, Body Ba­lance pracuje s prvky jógy a nově začínáme s programem Les Mills Barre, což je silový trénink inspirovaný baletem.

Takže jde spíš o cvičení pro ženy?

Kdepak! Už na školení Les Mills Barre nás bylo hodně mužských instruktorů a byli jsme ze cvičení nadšení. A třeba právě Body Pump byl vytvořený vyloženě jako skupi­nová lekce pro muže. Je to náročný silový trénink, na který ovšem chodí i ženy. To je na Les Mills skvělé, že je pro všechny – začátečníky, pokročilé, ženy, muže, mladé i starší.

Čtěte také: Už máte svého trenéra? #2

Ve skupině máte až třicet lidí. Stíháte je vůbec opra­vovat, aby necvičili špatně a neškodili si?

Při lekcích nechodí instruktoři mezi lidi a ne­opravují. Ke správnému provádění cviků je musím navést. Ale nefunguje to tak, že by si lidé odcvičili lekci a odešli. Přijdou se poradit a já je vedu k tomu, aby se nezaměřovali pouze na posilování, ale přidali i kardio a protažení. Řeknou mi, jaký je jejich cíl, a spolu na něm pracujeme. A výsledky jsou vidět. Lidé hubnou, nebo naopak nabírají svaly, lepší se jejich držení těla, jsou pružnější, ohebnější, zlepšují se technicky. Nedávno jsem chválil klienta, který byl zpočátku velmi neohra­baný a dnes skvěle ovládá své tělo.

Využijete ve své práci učitelské vzdělání?

Určitě. Na školení Les Mills probíráme typy osobností, to všechno už znám ze školy, navíc mnohem podrobněji. Instruktorství neznamená, že si stoupnu před lidi a křičím na ně: „Dělej, makej, nevzdávej to!“ V Les Mills máme velice inteligentní koučink, klient při tréninku ani nepostřehne, jak intenzivně ho instruktor vede.

Jak vás vůbec napadlo studovat učitelství pro první stupeň?

Na vysokou školu jsem šel s tím, že budu učitelem a jednou povedu vlastní taneční školu. Nakonec je vše jinak a já jsem skončil u Les Mills. Mám ambice jít dál, stát se ­trenérem a vzdělávat další instruktory.

Spoustu dalších inspirativních mužů (nejen trenérů) vám představujeme v aktuálním vydání Ženy a život. Přejeme hezké pokoukání a hezké počtení! 🙂
Žena a život č. 18 je právě v prodeji – pouze za 35 Kč!