6. září 2017
Věříte, že si lze jednoduše navodit pocit, že vše kolem nás je v dokonalé harmonii a my máme ten nejspokojenější život? Dánové věří, že ano! Pojďte s námi odhalit tajemství země, kde navzdory počasí a časté tmě žijí nejšťastnější lidé v Evropě.

Při představě, že musíte čelit dlouhé a kruté zimě, můžete udělat tři věci – propadnout depresi a setrvale nadávat, odstěhovat se do teplých krajin nebo si maximálně ­zpříjemnit stávající podmínky. A v tom jsou ­Dánové nepochybnými mistry. Jejich koncept „hyg­ge“ začínají kopírovat i národy, jimž se poda­řilo osídlit vlídnější a teplejší místa na světě. Severská příroda však má své nepopiratelné kouzlo a základem severského štěstí je skutečnost, že si jí většina lidí váží a žijí s ní v souladu. Místo toho, aby skuhrali na věci, které nemohou změnit, najdou si na nich něco ­potěšitelného. Je to jen otázka zvyku, zda to dokážeme také. V tomto čísle vám přinášíme nespočet tipů, jak ­stavu pohody a radosti dosáhnout. Vyzkoušejte i malé cvičení – na všem, čeho si přes den všimnete, hledejte místo negativ něco hezkého. Cíl je jasný: být (čím dřív, tím líp) stejně šťastní jako Dánové…

Redaktorka Ženy a život Veronika Vlachová vyzkkoušela, jaké to je žít HYGGE

Znáte ten sváteční pocit dokonalé pohody, kdy je vám dobře a příjemně? Pro mě to byla neděle po obědě. To jsem se s plným břichem svalila na gauč, klábosila s příbuznými nebo si četla a už s radostným napětím očekávala moment, kdy se bude podávat kafe a bábovka. A pak se pustila pravidelná politická debata v televizi, která dokázala tenhle blažený pocit pohody totálně rozmetat…
Podle celoevropského sociálního průzkumu jsou nejšťastnějšími lidmi v Evropě (a pomalu i na světě) Dánové. Nejčastěji ze všech se setkávají se svými přáteli a svou rodinou, jsou vyrovnaní a méně stresovaní. Jak to ksakru dělají? Vždyť mají většinu roku zimu, déšť a dny s minimem světla, píšou strašidelné temné detektivky, a když „někdo pije jako Dán“, je to už na pováženou!

Prostě „na pohodu“

Tím tajemstvím je „hygge“, rozpoložení duševní pohody, které Dánům pomáhá vyvažovat všechny zmíněné nepříznivé podmínky. Tma – svíčky. Zima – hebké deky a teplé svetry. Splín – sladké dobroty. V hygge není prostor pro polemické debaty, nedej bože ty politické, které nám Čechům tak často zvedají adrenalin i mandle. Je to návod, jak si ten krásný nedělní pocit pohody zachovat třeba i v pondělí ráno nebo ve čtvrtek odpoledne.

Žít podle návodu

Překlady publikací pojednávajících o hygge, tedy o „útulnu na duši“, ­vě­domém prožívání štěstí nebo prostě schopnosti hodit starosti za hlavu, ­dorazily před nedávnem i do Česka. ­Přiznám se, že žít podle knižních ná­vodů mi přijde dost odporné. Vnímám to tak, že se popírá lidská autenticita a vlastní preference či zvyky. Pokud mi ale slibují šťastnější život, který patrně probíhá o několik set kilometrů dál na sever, nechám se přesvědčit. Lze tohle know how předat i dalšímu národu? Jak být šťastný, když máme všichni práce nad hlavu, depku, lije jako z konve nebo nás přepadne špatná nálada?

Více informací o dánském receptu na štěstí HYGGE najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.