15. listopadu 2017
Mít kariéru a dítě je náročné. Zvlášť pokud chybí hlídání, peníze a emocionální podpora. „Maminkatelka“ Dominika Špačková líčí svou obtížnou cestu, na níž se jí krok za krokem povedlo objevit pravidla toho, jak skloubit práci s péčí o dítě a nezbláznit se z toho.

Moje generace byla vedena k tomu, že ženy a muži mají stejná práva, stejné pravomoce. A opravdu – moje kariéra v zaměstnání postupovala, nic mě nebrzdilo, vše záleželo na mých schopnostech.
Pak jsem dělala sama na sebe, to mě uspokojovalo víc. Nejdříve jsem učila angličtinu a pak vedla kurzy rozvíjející ženskou spokojenost. Sbírala jsem úspěchy, dobře vydělávala, partner pracoval na manažerských pozicích, tak jsme se rozhodli o štěstí podělit s dítětem. Plánovala jsem si, že budu pracovat o víkendech, kdy Martin pohlídá, případně když dítko bude spát nebo si hrát, že! Prostě budu šťastná maminka, která navíc vydělá i nějaké peníze.
Po půlročním volnu s miminkem jsem chystala postupný návrat k práci. Všude jsem četla, že stačí chtít, zor­ganizovat si život a je to. Podle hesla: Jaký si to uděláš, takový to máš. Silnou vůli, odhodlání i píli jsem měla. Takže kde by mohl nastat problém?

Kde jsou plenky?

Narodila se mi krásná, zdravá, usmě­vavá Anička. Ale neuměla jsem si ­představit, že péče o ni mi zabere tolik času! Všichni hlásali, že matka má být jen s dítětem, jinak mu způsobuje trau­ma­ta. Jako jiné maminky jsem si to ­vy­­lo­žila tak, že Anička musí mít moji ­pozornost pořád. V období kojení to přitom znamenalo vě­novat se jí téměř 24 hodin denně.
Představovala jsem si, že Martin přijde třikrát týdně domů už v šest večer a já se vrhnu na práci. Vždy od sedmi do desíti – pěkně bez vyru­šo­vání… Jenom­že v té době pracoval na náročném projektu a nebyl schopen se vracet dříve než v osm. Nový projekt a pový­šení vzal, protože ­rodina přece potřebuje peníze!
Když odletěl na pár dní pryč, byla jsem na všechno sama, babičky totiž nemáme. A pokud doma byl, nedokázal hlídat déle než 30 minut, aniž by mě vyrušil některým z požadavků: „Kde jsou plenky? Co mám dělat k večeři? Ona tě chce!“

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Kdo je Dominika Špačková (36)

● Pomáhá ženám s podnikáním: nejen s tím, jak ho zvládnout, ale hlavně jak si vydělat.
● Před 9 lety začínala v neziskovce GLE, založila klub Volnonožci, později klub Maminkatelky.
● Radí mimo jiné budoucím maminkám, jak si udržet kariéru (bez růžových brýlí).
● Věnuje se také rozvíjení podpory pro podnikatelky on-line, např. Mastermind „Úspěšná a odpočatá“. Vzniká tak
komunita žen postavená na vzájemné pomoci s celorepublikovým dosahem.
● Více na dominika.cz.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Taková neschopnost!

Než jsem zjistila, že to tak mají i jiné ženy, byla jsem přesvědčená o Marti­nově neschopnosti. Později jsem ale pochopila, že čeští muži prostě nemají ve svých otcích vzor. Naši otcové se ­totiž většinou výchovy a péče o domácnost neúčastnili.
Začala jsem chodit s počítačem do kavárny, jenže když jsem odcházela, Anička plakala. Navíc již zmíněné ­požadavky mě díky mobilu dostihly i tam. Potřebovala jsem klientům odpovídat na e-maily, ale nebylo kdy. Raději jsem napsala na web, že když ode mě někdo něco chce, ať volá. Bezdětní kolegové pravili, že je to ­neprofesionální. Měla bych to zvládat! Jenže bych toho měla zvládat mnohem více. Vaření. Úklid. Kojení. Rozvoj dítěte. Být sexy pro partnera…
Logicky to vyústilo v to, že jsem začala pracovat po nocích. Tři až čtyři měsíce to celkem šlo. Pak jsem začala být extrémně podrážděná, plačtivá a hádavá. Dítě mě rozčilovalo. Po půl roce jsem toho měla dost a začala vznikat pravidla, jak to vše zvládnout.

Jak taková pravidla znějí?

1. Nepracujte po nocích

2. Bez hlídání to nejde

3. Princip 3x 4

4. Vyberte si dvě věci

5. Bez (emocionální) podpory to nejde

6. Delegujte vše, co vás vyčerpává

Podrobnosti se dočtete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji – s nádhernou vánoční přílohou Chuťovka jen za 35 Kč!