6. září 2017
Zklidní vás, zpomalí, srovná vám záda i myšlenky, naučí sebekázni a také pochopíte vzkazy, které vám posílá vaše tělo, shodují se tři ženy, pro něž se jóga stala jedinou smysluplnou životní cestou.

Jóga mě naučila být na sebe hodná

Barbara Skuherská (29) je spoluzakladatelkou a lektorkou jógového studia Namastery. Cestu k pravé józe hledala čtyři roky a opravdu nešlo o lásku na první pohled. Od té doby je její životní náplní, stylem i filozofií.

arbara si před lety našla jógu jen jako kompenzaci k dalším sportům. Kromě toho ji bavilo ­říkat, že cvičí jógu, ­protože ji tento životní styl přitahoval. Učila se sama podle ­videí, ale nějak to nebylo ono. Uběhly zhruba čtyři roky a začala mít zdravotní potíže s nepříjemnými ekzémy, které se nevyhýbaly ani obličeji. „V pětadvaceti, kdy se každá holka chce nejvíc líbit, jsem to nesla velmi těžce. Navíc jsem tenkrát pracovala jako módní stylistka, a ­tahle branže je hodně založená na estetičnu, o to horší to pro mě bylo,“ vzpomíná Barbara. Chodila po lékařích a utratila majlant za nejrůznější mastičky, než pochopila, že její potíže jsou jakýmsi odrazem vnitřní nespokojenosti a že ­jediným řešením je začít poslouchat své tělo a rozklíčovávat jeho signály. Jistě i proto, že se Bára v té době ponořila do studia psychoterapie, psychosomatiky a začala pracovat s vědomím, pochopila, že její potíže souvisely i s tím, že v podstatě celý život bezhlavě plnila přání a představy svého okolí a nevědomě tak potlačovala své vlastní já.

To ji přivedlo i ke změně přístupu k józe. „Nebylo to hned, ale po čase se mi díky cvičení a meditacím dařilo dostávat se do zvláštního intimního styku s vlastním tělem a poznávat sama sebe. Začala jsem poslouchat vnitřní hlas, ­intuici, a tím pádem i víc riskovat, protože jsem tomu svému hlasu najednou více věřila. Přicházela jsem na to, že je vše jednodušší, řídí-li se člověk srdcem a nechá život plynout. Snažit se jej řídit rozumem je stejně nesmyslné, jako ­bychom chtěli vzít do vlastních rukou chemické procesy v našem těle. Opustila jsem lukrativní práci na ministerstvu a začala jsem na sebe být hodná,“ popisuje Bára období, kdy vyhledávala jógu víc a víc, protože cítila, že se díky ní cítí lépe než kdy předtím.

„Byl to pocit, jako by ze mě stékalo bláto. Očista. A najednou jsem začala získávat kontrolu jak nad svým tělem, tak životem,“ říká Bára, která se ve finále rozhodla věnovat józe profesio­nálně a spoluzaložila jógové studio Namastery. „Jóga je obrovský dar do života. Je to, jako kdybyste investovala do důchodového pojištění. Zvlášť v dnešní době zaměřené na výkon, což nás všechny dostává na lopatky,“ říká a zdůrazňuje, že s jógou se dá začít kdykoliv. Zájemce by však měl absolvovat alespoň pár privátních lekcí se zkušeným lektorem. „Je potřeba dostat dobrý základ. Musíte vědět, kde mít váhu v dlaních, jak mít natočené paže, nastavené lopatky, jak dýchat,“ vypočítává Bára, která by jógu nejraději naordinovala všem.

Kromě pravidelného cvičení radí i přibrzdit životní tempo a kontrolovat hladinu stresu v těle s tím, že jednoduchou dechovou techniku zvládne každý. „Je to taková hra s dechem, která je zároveň i jakousi lehkou meditací pomáhající zastavit myšlenky, protože přenesete pozornost na dech. Zkuste to! Nadechněte se na čtyři doby, pak si dejte na čtyři doby pauzu, ­vydechněte na čtyři doby a opět pauza na čtyři doby. Počítáním se ­oprostíte od myšlenek, zpomalíte dech, a tím i tep srdce, a zklidníte tělo i mysl,“ radí Bára všem „bojovníkům“ se stresem a věčným nedostatkem času.

V aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji, najdete příběhy dalších žen, kterým jóga ukázala, kam v životě směřovat…