7. března 2018
Lidské tělo je stvořeno k pohybu, bez něj po všech stránkách chátrá. A je lhostejné, jestli se rozhodneme pro běh, jógu, plavání nebo tanec. Nejdůležitější je, aby nám přinášel radost. Pak se projeví na naší náladě i vzhledu.

Stačí se podívat do zrcadla, abychom viděly, jak se naše tělo s přibývajícím věkem mění. Po čtyřicítce se zpomaluje metabolismus, snižují se hormonální hladiny, ženský organismus už nepočítá s tím, že by měl být plodný nebo nějak přehnaně aktivní. Ať chceme či ne, je potřeba přidat na odpočinku a ubrat v příjmu ­kalorií – zkrátka už nám to nespaluje jako dřív.
Stárnutí nezastavíme. Ale můžeme ho výrazně zpomalit. Což ovšem neznamená, že zpomalíme my samy.
Důležité je neustrnout ve stereotypech, nebát se začít s něčím novým. Pak nás totiž čeká napínavé období poznávání běhu, jógy, prostě jakéhokoli pohybu, do kterého se zamilujeme a postupně ho zařadíme do života.
A jak často bychom měly sportovat? Kdykoli máme čas. A když ho nemáme, tak si ho uděláme. Čas totiž tak hrozně rychle letí…

Co konkrétně pro sebe můžeme udělat?

1. Chůze je základ

Nasednout ráno před domem do auta, v podzemní garáži z něj vystoupit a vyjet výtahem ke dveřím své kanceláře vypadá sice jako filmová frajeřina, je to však to nejhorší, co pro sebe můžete udělat. Nejčastěji citované ­doporučení zní: ujít pěšky alespoň ­deset tisíc kroků denně. V této informaci ovšem nepře­hlédněte slůvko „alespoň“. Deset tisíc je totiž naprosté minimum. Klidně ještě dva tisíce přidejte. Srovnejte záda (rázem povyrostete o pár centimetrů), ramena stáhněte dozadu a dolů, dbejte na to, ať nemáte hlavu předsunutou vpřed, zhluboka dýchejte, kabelku přehoďte na druhé rameno, než jste zvyklá, lehce se při chůzi zhoupněte v bocích… A usmějte se – rázem ztratíte pár let.

2. Prohřáté kosti

Říká se, že nejkrásnější je žena dvě hodiny po sauně. A taky, že po návštěvě sauny už bychom si neměly plánovat žádné fyzicky náročné činnosti. Takže? Večer po sauně je ideální čas na rande! Pleť (a ostatně pokožka celého těla) je dokonale prokrvená, krásně jemná a hebká, zbavená všech nečistot. Jste příjemně uvolněná, máte skvělou náladu, v sauně se totiž vyplavilo množství hormonu štěstí endorfinu. Kam zajít? Doporučujeme například síť saun Saunia, která má už sedm saunových center po celé republice.

3. Každý den jiná aktivita

Koupit si permanentku do fitka a poctivě a pravidelně docházet na lekce chce hodně pevnou vůli. Většina trenérů se shodne, že návaly v tělocvičnách, které se zkraje ledna naplnily pod tlakem novoročních předsevzetí, nejpozději kolem Valentýna poleví. Jen se kolem sebe rozhlédněte, až příště zase půjdete cvičit. Důležité je aktivity střídat a zvolit si, na co máte zrovna chuť nebo náladu. Skvělým vynálezem pro podobné kratochvíle jsou karty MultiSport či ActivePass.

Spoustu dalších tipů najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji!