3. října 2018
Manželství, ve kterém chybí sex? To vážně existuje? Takový vztah přece nemůže být šťastný – anebo snad ano?

Většina z nás se asi shodne, že sex představuje důležitou součást zdravého vztahu. Ovšem ne každé manželství ­klade na postelové radovánky stejný důraz. Nedávná ­studie univerzity v Indianě zjistila, že celých dvacet procent lidí žijících v manželství nezažilo za posledních ­dvanáct mě­síců sex ani jednou. Manželství bez sexu zkrátka existují – a ­zároveň nejsou taková, jak si možná představujete, tedy nefungující. Pokud taková situace neodporuje vašim či partne­rovým potřebám, může i sexu prosté manželství vést k dokonale šťastnému a naplňujícímu vztahu. Vztah bez sexu samozřejmě není pro každého, ovšem pokud je to i váš případ, vězte, že ­určitě nejste na ­světě sami. O ­sexuálně neaktivních manželstvích nicméně ­koluje spousta mýtů. Jako ­například…

1. Sex se jich vůbec netýká

Pokud si myslíte, že v takzvaně asexuálním manželství není ­vůbec žádný sex, mýlíte se. Psychologové a manželští poradci definují asexuální manželství jako takové, kde k sexu dochází méně než desetkrát do roka. V reálu závisí ­pociťované adekvátní množství sexu na vás, na vašem vztahu a na vašich potřebách.

„Jestliže jste déle než devadesát dní neměli sex, pak lze vaše manželství považovat za asexuální,“ tvrdí psycho­terapeut Ian Kerner, autor knihy Na ní záleží především. „Pro mnohé páry však může frekvence sexu desetkrát za rok představovat uspo­kojivý sexuální život.“ Krátce řečeno, definice manželství bez sexu je subjektivní záležitost, a co může být pro jeden pár asexuální vztah, může pro jiný znamenat ­sexuálně ­naplněný život.

2. Asexuální manželství se týká jen starých lidí

Člověka snadno napadne, že se toto téma vztahuje jen na seniory. Je přece normální, že s věkem a délkou vztahu klesá potřeba sexu, ne? Přitom to vůbec není pravda. Asexuální manželství může potkat kohokoliv a v jakémkoliv věku – dost možná pro vás zkrátka sex nikdy nebyl tolik důležitý.

„Lidé navazují dlouhodobé vztahy z nejrůznějších důvodů,“ tvrdí sexuální terapeutka Alexandra Katehakis. „Někdy se třeba dozvíte, že sex vlastně nikdy nebyl nic moc, ale protože jsme byli skvělí přátelé, měli jsme se rádi nebo jsme si říkali, že z nás budou dobří rodiče, vzali jsme se i přesto.“ Každý vztah je jiný a sex nemusí být vždycky na vrcholu seznamu důvodů, proč spolu zůstat natrvalo. Což není nic špatného.

Embed from Getty Images

3. On mě podvádí, ona je frigidní, on by potřeboval Viagru…

Svalovat vinu na partnera je docela snadné. Jestliže v partnerství chybí sex, míváme často tendenci obviňovat toho druhého – možná je vaše žena frigidní, možná si váš partner ­užívá někde jinde… Přitom ale k takovému tvrzení ­nemáte důkazy.

Jistě, někteří muži (i ženy) žijící v asexuálním manželství partnera podvádějí, ovšem to se děje i ve vztazích, kde sexuální život probíhá normálně. V každém případě obviňovat partnera přináší více škody než užitku. „Svalujeme tak veškerou odpovědnost jen na toho dru­hého, namlouváme si, že chyba je v něm, místo abychom si při­znali, že na vině je ­dynamika fungující mezi vámi ­oběma,“ říká Katehakis. „V partnerství se jen zřídkakdy ­stává, že by za ­absenci sexu mohl jen jeden z obou zúčastněných,“ ­dodává. Ve vztahu jste zkrátka dva a za celou tu ­patálii se sexem ­odpovídáte oba. Tečka.

Podle Kernera také neplatí stereotypní představa, že sex častěji odmítá žena. „Nižší chuť na sex může mít různé příčiny a podle své zkušenosti mohu říct, že s případy slab­šího libida se setkáváme mezi muži a ženami půl na půl.“

4. Láska se rozplynula

To, že spolu nespíte, neznamená, že už se nemilujete. ­Spousta lidí vyhledá terapeuta, aby jim pomohl navrátit do vztahu sex, ovšem už jen to samotné bývá důkazem, že jejich vztah trvá a že oba stojí o jeho zlepšení. Nicméně i pokud se oba partneři dohodnou, že na sex nebudou klást důraz, neznamená to, že se nemilují. „Manželství je něco mnohem více než sex. Pro mnohé lidi je především důležité být si životní oporou, nejlepšími přáteli a skvě­lými rodiči. Nikdy nesmíme v manželství podceňovat důležitost těchto rolí,“ tvrdí odbornice na sex Charlotte Rose. Láska nerovná se sex. A sex ­nerovná se láska.

Více se dočtete v článku v aktuální Ženě a život, která je právě v prodeji.