1. listopadu 2017
Chcete-li se ve svém domě či bytě cítit příjemně, měla byste v něm mít jen věci plné energie. A to jsou ty pravidelně používané, což je zpravidla kolem čtyřiceti procent všech předmětů, které vlastníte. Co s těmi zbývajícími? S těmi, které by se „jednou mohly hodit“? Ty je třeba… vyhodit. Doma se díky tomu budete cítit lépe a pravidelný úklid bude mnohem jednodušší.

Jak na to

Vyhazovat Činnosti, kterou většina z nás praktikuje, protože nechceme žít zavaleni hromadami zbytečností, dala řád Japonka Marie Kondo, autorka knihy Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy. Její nejdůležitější pravidlo zní: co nepoužíváte nebo nepotřebujete, vyhazujte a nechte si jen věci, jež ­opravdu milujete.
Od oblečení až po knihy S vyhazováním je nejvhodnější začít u oblečení, pokračovat dekorativními předměty, věcmi v kuchyni a tak dále. Ušetřeny nezůstanou ani knihy! „Kniha má pro nás energii v momentě, kdy ji kupujeme s touhou přečíst si ji. Zastrčená v polici ji ztrácí. Plánujete, že se k ní ještě někdy vrátíte? Těžko! Za život se vracíme zhruba ke třem knihám, jež zpravidla potřebujeme k práci,“ říká Ivanna Macháčková, která dle filozofie Marie Kondo pomáhá lidem logicky uspořádat domácnost.
Flylady Další obdivovaná metoda systematického úklidu a údržby domova se jmenuje FlyLady. Podrobný návod, jak si udržet byt jako klícku, najdete na www.terapiedomova.cz.

Extra tip

Projít své věci, nepotřebné vyházet a vnést do své domácnosti řád možná sama nezvládnete. Lepší je mít na pomoc člověka, jenž má nadhled a odstup. Pomůže vám odpoutat se citově od nesmyslů, které doma máte jen proto, že jste je od někoho dostala. Zjistíte, že očista bytu bude očistná i pro vás!

Co vám ušetří čas i práci

Aby vám úklid šel lépe od ruky, měla byste pokaždé dodržovat pár základních pravidel.

Shora dolů

Úklid každé místnosti musí začít smetením pavučin z koutů. Dále otřete obrázky na stěnách, okenní parapety… a pak přijde na řadu to nejtěžší – skříňky a podlahy.

Od nejčistšího k nejšpinavějšímu

Například v kuchyni vždy nejprve umyjte nádobí nebo ho naskládejte do myčky. Otřete dvířka lednice a skříněk a pak se teprve pusťte do mytí sporáku.

Estetický dojem dokáže divy

Uspořádání uvnitř skříní je stejně důležité jako úklid povrchu. Pohled na vyrovnaná ramínka dokáže vyvolat pocit spokojenosti a komfortu.

Spoustu dalších tipů na smysluplný a snadný úklid jednotlivých místností v bytě či domě najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.