24. ledna 2018
Trendy jsou nekompromisní – nosí se přirozená a prozářená pleť působící, jako byste se právě vrátila z dovolené nebo na svoji fotku použila ten nejlepší instagramový filtr. A to je přesně to, co my ženy chceme!

Určitě jste slyšela nejméně stokrát, jak správný make-up vybrat. Přesto jste při jeho nákupu stále nejistá? Jakou má mít barvu? A jakou kon­zistenci? Stačí jeden, nebo jsou potřeba dva či dokonce více? A vyplatí se do něj investovat?

Nic neuspěchejte

Základem úspěchu je volba správného odstínu, make-up by totiž opravdu neměl být vidět. ­„Vybírejte tak, že na dolní čelist nanesete ně­kolik odstínů a na denním světle z nich potom vyberete barvu nejvíce odpovídající tónu vaší pleti nejen na tváři, ale i na krku. Tím předejdete tomu, že budete vypadat jako maska. „Vyhněte se odstínům tmavším, než je tón vaší pleti, i nelichotivým příliš oranžovým a růžovým podtónům,“ říká vizážistka Lucie Janků.
V poslední době se velké oblibě těší i tzv. ­cushin make-upy, které jsou velmi přirozené a snadno se nanášejí, ale nejlépe vypadají jen na bezproblémové pleti, která nepotřebuje ­téměř žádné krytí. „Jinak platí, že čím sušší a zralejší pleť, tím více hydratační a krémové péče ocení. Mastnější naopak potěší bezolejové make-upy s pudrovými částicemi, které zaručí lepší krytí. Máte-li pleť mastnou, ale dehydratovanou, vsaďte na hydratační make-up s vyšším podílem pigmentů. Suchá pokožka ocení lehký hydratační a rozjasňující typ,“ radí Lucie.

Letní a zimní odstín

„Každé ženě doporučuji dva odstíny make-upu. Jeden, který odpovídá barvě pleti v zimě, druhý v létě. V průběhu roku je pak může libovolně ­mí­chat a tím korigovat odstín tak, aby korespondoval s aktuálním tónem pleti,“ vysvětluje ­Lucie Janků. „Další výhodou je, že dvěma ­odstíny lze snadno modelovat a retušovat nedokonalosti pokožky i obličeje. Doporučuji také do make-upu investovat. Levnější druhy totiž často obsahují více příměsí a nepříliš kvalitních nelichotivých barevných pigmentů. Dražší mají ­většinou čistší přísady a kvalitnější základní báze,“ dodává vizážistka.

Bezchybný vzhled

● Důležitý není jen make-up, ale i správná péče! Používejte proto kvalitní krémy. Aby make-up vydržel perfektně celý den, je vhodné vybrat i správnou podkladovou bázi. Pro zmatnění je skvělá Porefessional od Benefit, pro rozjasnění First Light od Becca a pro vyhlazení třeba Satin Base od Dermacol.
● K prodloužení výdrže na večerní příležitosti nebo v horkých dnech použijte fixační spreje. Nejenže pleť osvěží, ale udrží make-up na místě (k mání např. u značek Urban Decay, Sephora či Clarins).

Přehled top produktů, které by určitě neměly chybět ve vaší koupelně a kosmetické taštičce, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. S krásným kosmetickým dárkem na obálce!