1. března 2018
Ještě než vložíme sousto do úst, zapůsobí na nás jeho vůně. A když se k ní pak přidají všechny účinné složky, ovládne pokrm naše smysly.

V příloze Harmonie pro duši a tělo, která je součástí aktuálního vydání Ženy a život, najdete spoustu tipů pro vše zdraví, pohodu, klid a harmonii.

K té vám dopomůžou i bylinky a koření. Jaké vám nejvíc prospějí a čím?

Levandule

Embed from Getty Images

Bylinka proslavená svou vůní zaboduje i v různých čajích a sladkostech. Aroma levandule úzkolisté je známé svým protistresovým účinkem – utěšuje, uklidňuje a zmírňuje napětí.

Bazalka

Embed from Getty Images

Populární ingredience středomořské kuchyně, která zklidňuje a pomáhá zmírnit stres. Na antistresové pokrmy použijte bazalku vonnou, na pohodový čaj bazalku posvátnou – tulsí.

Fenykl

Éterické oleje ze semen fenyklu působí částečně jako hormon estrogen. Léčitelé jej doporučují při PMS a proti bušení srdce. Celkově jeho aroma stimuluje a zahání úzkost.

Tymián

Embed from Getty Images

Různé druhy tymiánů a mateří­doušek se liší hlavně intenzitou chuti a vůně. Všeobecně jejich oleje a vůně zahánějí slabost, úzkost a strach. Na čaj zkuste tymián citronový.

Hřebíček

Známé jsou antiseptické účinky hřebíčku, ale je to i báječný relaxant, jeho éterické oleje pomáhají při pocitu únavy a slabosti. Z hřebíčku, badyánu, skořice a jablek je výborný čaj.

Meduňka

O meduňce všichni vědí, že uklidňuje. Vlažný čaj z jejích listů chutná jemně citronově a naladí vás na klidný spánek. Pro chuť přidejte kousky mandarinkové a pomerančové kůry.

Kmín

Na jeho pozitivní vliv na zažívání spoléhaly už naši předci. Podporuje tvorbu žluči a tím zklidňuje hněv. Lehce orestovaný je lahodnější, a tak ho sypte na pečínku, chléb i zeleninu.

Majoránka

Oblíbená česká bylinka na vaření, jejíž vůně má uklidňující účinek. Bylinkáři a aromaterapeuti ji často označují za relaxant. Čaj z majoránky se popíjí pro klidný spánek.

Kardamom

Embed from Getty Images

Říká se, že jeho vůně uvolňuje napětí a podporuje soustředění. V kombinaci s citrusy navíc povzbuzuje energii. Harmonická pro smysly je zase vůně
kardamomových sladkostí.