23. března 2017
Proč právě tato kombinace? Obiloviny jsou zdrojem sacharidů, z nichž čerpáme energii, a semínka plná zdravých olejů drží mozek v kondici.

Skvěle chutnají všechny. Které si vyberete?

Přeničné pukance

● Zrna pšenice, a hlavně špaldy, mají nízký glykemický ­index a velké množství minerálů i vita­minů skupiny B. To platí i pro tepelně ­upravené pukance.
● Výborné jsou ochucené medem. Pak je můžete mlsat samotné, zalité mlékem nebo s ovocem.

Pufovaná quinoa

● Tato obilovina je zdrojem energie, dodává organis­mu důležité látky. I v pufované podobě ­obsahuje mnoho bílkovin a spolehlivě
vás zasytí.
● Je lahodná vmí­chaná do tvarohu, sladkých kaší, bezlepkových snídaňových směsí či pečiva.

Pufovaný amarant

●  Během procesu pufování zrno amarantu zvětší objem až šestinásobně. Zvýší se i jeho nutriční hodnoty a stane se z něj ­extrémně výživná bezlepková obilovina.
● Skvěle se hodí do jogurtu, sypkých müsli a müsli tyčinek, do směsi na bezlepkové pečivo i cukroví.

Dýňová semínka

● Olej z těchto semen má zvláštní nasládlou chuť. Je velmi zdravý, ale nesmí projít tepelnou úpravou. Nejvíc jsou dýňová semínka ceněna pro vysoký obsah zinku, fosforu a tryptofanu.
● Celá loupaná jsou výborná v cereáliích i na mlsání, nasypaná na pečivo s pomazánkou, do salátů nebo na hladinu polévky.

Lněná semínka

● Existují hnědá ­ a zlatá lněná semínka. Ta zlatá mají jemnější, ořechovou chuť. Olej, který obsahují, je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, spousty minerálů a lignany bránící vzniku rakoviny.
● Používejte je v tepelně neupravené ­formě a pokud možno rozdrcená. Nejlepší je kombinace s kousky ­jablka a karotky.

Chia semínka

● Drobná semínka jihoamerické šalvěje hispánské po namočení zvětší svůj objem až dvanáctkrát a vytvoří jemný gel stejně jako česká lněná semínka. Jsou také dobrým zdrojem mnoha minerálů.
● Namočit se mohou do vody, ovocné či zeleninové šťávy, živočišného, kokosového nebo ­obilného mléka – tím se vytvoří hustý pudink.

Toto je jen malá ochutnávka z Chuťovky – nové přílohy časopisu Žena a život , který je právě v prodeji. Dva krásné časopisy plné zajímavých informací jen za 32 korun!