13. února 2017
„Když si budete říkat, že jste smolařka, smůlu začnete přitahovat. Proroctví má tendenci se naplňovat,“ tvrdí psycholog Radvan Bahbouh. Jak si podle něj zvýšit sebevědomí, proč je mateřství podhodnocované a co jeho samotného formovalo?

Co podle vás lidem komplikuje život?

Že vlastně nevědí, co si mají sami o sobě myslet. Přitom tím, jaké máme o sobě mínění, utváříme to, co jsme. To je ale pro spoustu lidí velmi těžké. Ženy jsou přitom ještě více než muži ovlivněny tím, co si o nich myslí druzí.

Největší pád sebevědomí žena většinou zažije na mateřské, i když se na ní namáhá často mnohem víc než kdy v zaměstnání.

Ano, nevydělává, a kdo nevydělává, je okolím brán jako méně platný. Je pak těžké nezačít o sobě pochybovat. Přitom muži často bojují o kariéry, aby skryli svůj komplex z toho, že nedokážou vytvořit život jako vy, ženy. Je to paradox. Muži mají výrazně větší problém s hledáním smyslu života. Soutěží v náhražkových aktivitách a skrytě to, že žena tvůrčí smysl života má, závidí. Proto by žena měla zapracovat na svém sebevědomí, nenechat se znejistit hodnocením okolí. Sebevědomí totiž neznamená, že o sobě máte přehnaně vysoké mínění, ale to, že si utřídíte, co jste doteď prožila, co jste se naučila, co jste stvořila. Pro co si sama sebe vážíte, a hlavně co vlastně chcete!

Dá se i během mateřské sebevědomí alespoň nějak zvýšit?

Neříkám, že je to lehké, ale právě v téhle situaci si v sobě žena potřebuje udělat pořádek. Říct si: teď je období, kdy ovlivňuju svoje dítě na celý život. A skrze ně mnoho dalších lidí. Více než pracovní rolí. Mateřská práce je neuvěřitelně společensky podhodnocovaná. Už ten naprosto nevhodný výraz: mateřská dovolená!