30. prosince 2016
Vymyslel metodu, která vás má očistit od problémů, zbavit vás psychických bloků i všech chorob a nemocí. „Kdyby metodu RUŠ uměli všichni, byl by na světě ráj,“ říká Karel Nejedlý.

Co to vlastně metoda RUŠ je?

RUŠ je zkratka pro Rychlá a Účinná změna Skutečnosti (vnitřní skuteč­nosti). Mnoho let jsem pracoval jako ­terapeut a hledal metodu, která bude úplně čistá a efektivní. Zjistil jsem totiž, že naprostá většina teorií a návodů ­lidem život mnohdy ztrpčuje. Protože si začnou na kýžený výsledek jen hrát místo toho, aby ho skutečně žili. Takže klasicky nahodí úsměv přes depresi a tváří se, že je všechno v pohodě. Jenže to není řešení. Podobá se to strategii, jako kdybyste přes špinavý talíř položila čistý a předstírala, že se tím ten špinavý talíř umyl. Já vůbec metodu RUŠ rád připodobňuji k mytí nádobí. Pokud máte špinavý talíř, neříkáte si tisíckrát denně, že je čím dál tím čistší, a nepředpokládáte, že se tak opravdu ­vy­čistí. Zkrátka ho umyjete. A metoda RUŠ umí to samé. Najdete příčinu svých současných problémů a vyřešíte ji úplně a definitivně. Pak to vyčištění zkontrolujete a můžete talíř vrátit ­zpátky do linky a dál ho používat.

Jak jste k metodě RUŠ došel?

Vlastně přes logické rozhodnutí, co chci. Řekl jsem si, že pokud je někdo neurotik a pomohu mu najít příčinu jeho vzteku, zklidní se. To ale zna­mená, že z neurotika se potom stane kliďas. Jenže to bych mu musel změnit základní charakterové nastavení, které bylo až doposud považováno za neměnné a dané. A tak jsem se jednoho dne rozhodl, že budu lidem měnit charakterové vlastnosti. Respektive že jim budu pomáhat v tom, aby si je změnili sami. Já jsem sice nevěděl, že to jde, ale věděl jsem, že to budu dělat. A v tom je právě ta finta. Je jedno, pro co se rozhodnete, ale když víte, že to tak bude, tak to dřív nebo později dokážete.

Předpokládám, že jste si to nejdřív zkoušel sám na sobě…

Mně to šlo rychle a úžasně jednoduše a byl jsem nadšený. Ten pocit, kdy máte nějaký problém a během několika vteřin se ho zbavíte, byl nepopsatelný. Takže základ jsem měl. A následně jsem vymyslel přesný postup, naprosto věcný, logický a systematický, aby si ­podle něj kdokoli mohl vyřešit cokoli. Teď už to není o tom, že má člověk ­problém a nedá se s tím nic dělat. Teď je tady metoda RUŠ a člověk je buď líný si své problémy vyřešit, nebo má v sobě negace, kterým věří natolik, že to vzdá, anebo do toho jde. Potom záleží jen na tom, do jaké míry RUŠ ovládá on sám nebo terapeut a kolik času tomu věnuje.

Takže úspěch té metody záleží jen na mně, na klientovi?

Alfou a omegou toho, jestli si během ­terapie člověk problémy vyřeší, je jeho vnitřní rozhodnutí. Na metodě RUŠ asi nejvíc miluji, že to není nějaký nový směr, ale člověk si sám nachází svoje vlastní negace, pak si je sám vyřeší a následně si zkontroluje, jestli je má vyřešené úplně. A navíc, ať si řeší cokoli, nikdo ho nijak nehodnotí. Nejsou zde žádná musíš ani nesmíš. 

Chcete se o metodě RUŠ dozvědět víc? Kupte si aktuální číslo časopisu Žena a život. V příloze Ezoterika najdete celé znění rozhovoru se zakladatelem této metody Karlem Nejedlým.