17. května 2016
Obchody jsou plné motivačních knih na téma, jak se prosadit. Spousta z nás už ale zjistila, že ne všechna moudra z nich v praxi fungují. 

Denisa Prošková našla tři ženy, které teorie psané kouči a manažery zrovna nenaplňují, a přesto zvítězily.

Vezměte si třeba rčení: S poctivostí nejdál dojdeš. Svět by byl báječný, kdyby se jím každý stoprocentně řídil. Jenže všichni víme, že se mnohdy na dobré místo nebo k dobré zakázce ­dostane ne ten nejlepší, ale ten s nejlepšími známostmi. Stejně tak známe pracanty, kteří se mohli přetrhnout a skutečně se i přetrhli… A nic. Člověk totiž vždycky potřebuje i kapičku štěstí. Vymlouvat se ale pouze na kontakty a kliku neobstojí.

Na úspěch totiž žádný univerzální recept neexistuje. „I proto se v džungli arogance, drzosti a mezi dravě soutěživými prosazují jiné typy. ­Nesmí jim ale chybět čtyři věci – talent, pracovitost, slušnost, kterou nepřizpůsobí sebeagresivnějšímu okolí, a vnitřní motor,“ říká Alice Hamidová, headhunterka a majitelka personální agentury Mercury Group, působící na trhu už dvacet let. „Ambice totiž nemají jenom dravci a plachost si nesmíme plést s pasivitou a neodbor­ností,“ dodává.

Úspěšní, i když plaší lidé totiž většinou přesně vědí, co chtějí. Okolí s nimi ovšem nepočítá, protože si jdou za svým potichu. Když pak vystřelí nahoru, zdá se, že k tomu ­došlo zničehonic. Za jejich úspěchem ale bývá ­trpělivost a hodně práce navíc, kterou ovšem druzí nevnímají. Následující příběhy našich tří hrdinek jsou zajímavé ­nejen z tohoto pohledu, ale také velmi ­inspirativní. 

Tři příběhy úspěšných žen najdete v Ženě a život č. 10 na straně 39-43.

Co je podle vás důležité pro  úspěšnou kariéru? Myslíte si, že to mají ti s drzým čelem jednodušší? Věříte radám odborníků a koučů? Diskutujte s ostatními čtenářkami. Tři nejzajímavější příspěvky odměníme  balíčkem produktů L’Oréal.

KOUPIT VYDÁNÍ ČASOPISU S TÍMTO ČLÁNKEM