3. května 2016
Avokádo, ořechy, ovoce, ryby, zdravé raw dezerty a mnoho dalších. Některé potraviny předchází tak skvělá pověst, až máme pocit, že jich můžeme sníst, kolik chceme. To je ale veliký omyl!

V ordinacích odborníků na výživu se objevuje nový fenomén – místo přejídání fastfoodem a nezdravými potravinami způsobuje problémy s váhou opak: zdravá strava, u které máme pocit, že když je zdravá, můžeme se jí cpát hlava nehlava. Podle odborníků přibývá lidí, kteří si nadváhu nezpůsobili špatným životním stylem, ale tím, že tělu dávají příliš mnoho energie, přestože jedí zdravé věci. Jestli jste měla dnes ráno k snídani avokádo, pak jste si jedno dala k obědu a další plánujete k večeři, plus v lednici jich máte dalších pět, možná byste měla zpozornět.

Ano, avokádo je skvělé a zdravé, ale co když vám řekneme, že by vám stačila denně jen polovina? Vtip totiž není v tom ládovat se od rána do večera zdravými věcmi, ale naučit se je k sobě skládat tak, aby byl váš jídelníček pestrý a vyvážený. Co to znamená? Celkový příjem všech složek ve stravě by měl být zhruba v poměru 30 % bílkovin, 40 % sacharidů a 30 % tuků. Jedině tak dosáhnete toho, že vaše tělo dostane všechno, co potřebuje, zvládne to jednoduše zpracovat a nic z toho neuloží v podobě tuků. Pojďme se teď podívat, jaké chyby nejčastěji děláme při konzumaci potravin, které mají fantastickou pověst. 

Zdravé tuky: Avokádo, ořechy, arašídové máslo

Tuky do našeho jídelníčku patří. Každá buňka v našem těle je tvořena na bázi tuků a tuky také zajišťují, že se do těla vstřebávají všechny důležité živiny, hlavně vitaminy. Když nebudete jíst tuky, budete vypadat starší, než jste, a budete mít také mnohem víc vrásek, se kterými si neporadí ani moderní medicína. Tuky by podle nutriční poradkyně Marie Joachimové z Fakultní nemocnice Motol měly tvořit 20–30 % celkového příjmu energie, což je u drobné ženy se sedavým zaměstnáním zhruba 60 gramů na den.

„Platí přitom, že 15 až 20 gramů by měly tvořit tuky nasycené, tedy máslo, sádlo, kokosový tuk (je totéž co kokosový olej), 20–25 gramů mononenasycené, jako olivový olej nebo avokádo, a 20 gramů tuky polynenasycené, které najdete v mořských plodech, rybách a které obsahují také ořechy a většina olejů. Takže avokádo je sice fantastické, ale celý plod má zhruba 30 gramů tuku. To znamená, že ranním smoothie obsahujícím celé avokádo jste v podstatě vyčerpala celý podíl mononasycených tuků na den a váš obědový salát by se tedy měl obejít nejen bez dalšího avokáda, ale bohužel i bez oleje, který patří do stejné skupiny. Totéž platí u arašídového másla. Dvě lžičky másla obsahují 16 gramů tuku, tedy zhruba celodenní příjem polynenasycených tuků. Když si dáte dvě lžičky k svačině a povečeříte hezký kousek lososa (100 gramů obsahuje cca 15 gramů tuku!), máte s tuky vystaráno na několik dnů dopředu.

Jaké chyby děláme při konzumaci potravin? Zjistíte v Ženě a život č. 9 na straně 134-137

KOUPIT VYDÁNÍ ČASOPISU S TÍMTO ČLÁNKEM