3. května 2016
Neplodnost už dávno není téma ze stránek novin. Týká se vaší kamarádky, kolegyně, sousedky a možná i vás…

Moderní medicína stojí naštěstí na naší straně, ale než se vydáte za lékaři s prosbou o pomoc, měla byste pár věcí vědět.

1. Kdy bych měla vyhledat odbornou pomoc, pokud se mi nedaří otěhotnět?

Záleží na věku. Pokud je vám i partnerovi do pětatřiceti, po roce neúspěšné snahy o otěhotnění je dobré vyrazit na spermiogram a u ženy na ultrazvuk na základní hormonální vyšetření. Jestli je vám už ke čtyřicítce, udělejte totéž už po půl roce neúspěšné snahy, ať zbytečně neztrácíte čas. U muže na věku nezáleží tolik jako u ženy. Vyšetření stojí muže i ženy kolem 1000 Kč, záleží na klinice. Některé ho nabízejí zájemcům zdarma – třeba klinika IVF Cube každý rok v červnu.

2. Co když nemám partnera a chci dítě?

Tohle v Česku není tak jednoduché. Zákon dovoluje lékařům léčit pouze heterosexuální páry. Takže pokud chcete mít dítě sama, musíte to nějak zaonačit. Nejčastěji ženy předstírají, že jejich partnerem je kamarád, který může a nemusí být gay, a potom využívají jeho sperma nebo sperma anonymního dárce. Lékařům zákon nenařizuje, aby pátrali po tom, jestli spolu doopravdy chodíte, nebo snad dokonce spíte. Spousta žen tak sehrává hereckou etudu právě s kamarádem. Jenže! Kdo bude v takovém případě zapsán do rodného listu dítěte? Co když si pak kamarád bude dítě nárokovat? Pomůže notářská dohoda? Takových otázek jsou plné internetové diskuse. Notářská ani jiná dohoda samozřejmě nepomůže, protože stát chrání především zájmy dítěte a nechce dopustit, aby si ženy dělaly, co se jim zrovna zachce. Druhá možnost je udělat si za spermiemi výlet do zahraničí. Na klinikách v Dánsku nebo ve Skandinávii se můžete nechat oplodnit dárcovským spermatem bez účasti partnera. Ceny se hodně liší, ale základní procedura stojí minimálně 1000 euro.

Vše o umělém oplodnění a neplodnosti zjistíte v Ženě a život č. 9 na straně 108-110!

KOUPIT VYDÁNÍ ČASOPISU S TÍMTO ČLÁNKEM