Letní intimní trable: Mokré plavky

Čas dovolených, výletů, sportování a romantiky má speciálně pro ženy své nástrahy a rizika – nepříjemné a vleklé infekce. Připravili jsme pro vás užitečné rady a tipy, abyste nejhezčí část roku nestrávila jejich léčením.

Hovět si na pláži v mokrých plavkách, pozorovat hvězdy ze studené meze... Ano, chápeme, tohle k létu prostě patří. Jenže když si nedáte pozor, zažijete, co to znamená mít ‚problémy v kalhotkách‘.

Kvasinkový útok
Za svědění, pálení, natékání a rudnutí, které potká podle statistik tři čtvrtiny žen, mohou mikroskopické kvasinky Candidy, které jsou přítomny u nás všech v malém množství na kůži i sliznicích, včetně té poševní. Tam jsou většinou potlačovány kyselým vaginálním prostředím a ‚hodnými‘ bakteriemi vyvolávajícími mléčné kvašení – laktobaci­ly. Když vám laktobacily chybí, kvasin­ky se přemnoží a zaútočí.

Příznaky: Začíná to výtokem, je hustý, bílý až nažloutlý a zapáchá. Zároveň vás začne trápit svědění, které se nedá vydr­žet. Nejen při močení a sexu to pálí až bolí a genitálie natékají a rudnou.

Kde je zakopaný pes: Pokud jste poslední dny strávila u bazénu nebo na pláži, důvod může být jasný. Mokré plavky představují pro kvasinky ideální prostředí. Rizikové je i koupání v chlorovaném bazénu, ale také jen prosté pocení podpořené nošením neprodyšných a umělých materiálů a přiléhavých kalhot, například džínsů. Kvasinky udeří i při nedostatečné či přehnané hygieně. Také se varujte parfémovaných pomůcek – mýdel, vložek a toaletního papíru. Vašim spodním partiím ale nedodá odpočinku ani nechráněný styk, užívání antibiotik, které naruší vzájemnou rovnováhu bakterií, cukrovka, těhotenství a také některé druhy antikoncepce či stresové období.

Jak z toho ven: Jednou denně použij­te speciální mýdlo pro intimní hygienu bez parfemace. Pokud v létě vyrážíte někam, kde se nebudete moci alespoň jednou denně osprchovat (na vodu, na túru nebo pod stan), vybavte se ubrou­sky pro intimní hygienu. Návštěvy bazé­nu se raději vyvarujte. Pokud si tedy nejste čímkoli jistá, rozhodně navštivte lékaře. Na základě výtěru z pochvy a děložního krčku zjistí, která bakterie obtí­že způsobila, a nasadí účinnou léčbu pro vás i partnera. Mykózy se obvykle zbavíte rychle a sama, a to takzvanými antimykotiky. Koupíte je ve formě čípků, mastí a tab­let. Pokud se obtíží po několika dnech užívání zbavíte, máte vyhráno.

DISKUZE KE ČLÁNKU
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY Krása & Móda