13. srpna 2018
Nemusíte se nervovat v zácpách, řešit parkování ani utrácet spoustu peněz za benzín. Jízda vlakem má zkrátka spoustu výhod a navíc je to pohoda!

Čekání na nádraží a jízdu vlakem máme spojené spíš s romantikou prázdnin. To už je ale minulostí. Fanoušků vlakové dopravy přibývá a využívají ji nejen ve volném čase, ale i při cestování do školy a do práce. A není divu!

Obliba železniční dopravy rok od roku stoupá. Stejně jako její kvalita. Kdo jel vlakem v Česku naposledy před deseti lety, nejspíš by žasl, jak se způsob cestování a kvalita služeb změnily!

Po České republice se prohánějí klimatizované vozy, v nichž je většinou k dispozici wifi, během dlouhé cesty se můžete občerstvit a posilnit v jídelním voze, a pokud cestujete s dětmi, jistě vás nadchne, že ve vybraných dálkových vlacích jsou k dispozici dětská kina. Prostě komfort, který v autě nikdy mít nemůžete.

Stejně tak se zvyšuje i kvalita vlaků Českých drah.  V nadcházejících měsících přibude na českých kolejích padesát dálkových vozů, které budou nejmodernější v Evropě. Další čtyřicítku kvalitních vozů pak České dráhy odkoupily od rakouských ÖBB.

Cestující samozřejmě zlepšování kvality dopravy i služeb vítají, a tak jich rok od roku přibývá. Za první půlrok cestovalo vlakem téměř 90 milionů cestujících, kteří procestovali skoro čtyři miliardy kilometrů.

Ti, kteří vlaky využívají pravidelně na dojíždění do práce nebo do škol, jim zůstávají věrní i ve volném čase. A občasní zákazníci postupně přicházejí na to, že minimálně na dálkových trasách je pro ně vlak kvalitou i rychlostí mnohem výhodnější než auto. Stejně tak přibývá cestujících i v příměstských vlacích hlavně kolem Prahy. „Vlaková doprava skutečně zažívá nebývalou renesanci. Vždyť jen my jsme za pouhý půlrok svezli o 2,5 milionu lidí meziročně více. Vnímáme to jako obrovský závazek a pracujeme na lepších službách i na zvyšování kvality vozby na dalších linkách,“ pochvaluje si Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za úsek osobní dopravy.