10. října 2018
Jestli se domníváte, že máte přehled, kdo se zdržuje u vás doma a že všechny obyvatele vašeho obydlí znáte, tak jste bohužel na omylu. V každé domácnosti jsou totiž miliony všudypřítomných bakterií, se kterými se chtě nechtě, o své místo k žití všichni dělíme. V jakých místech ony bakterie jsou? A jak na ně vyzrát, i když se na první pohled tváří neviditelně?

Kuchyňské houbičky, utěrky a ručníky

Neustále vlhké houbičky jsou takový lunapark pro bakterie. Protože jsou vlastně předurčeny k tomu, aby byly neustále vlhké, bakterie se v nich vesele množí. Avšak nemusíte jim být vydaní napospas. Po každém mytí houbičku propláchněte teplou vodou. Je dobré mít i nějaký antibakteriální přípravek, ve kterém ji můžete jednoduše proprat. A na co byste opravdu neměli zapomínat? Každých 14 dní ji vyměňte za novou! Podobný osud se týká i kuchyňských látkových utěrek. Jistě je fajn, když látkové utěrky vyměníte za ty papírové, ale přeci jen, vytváříte tím zbytečný odpad.

Rada zní, používejte látkové utěrky, ale po každé větší iniciativě v kuchyni je vyměňte za čisté. Ty špinavé vyperte minimálně na 40 °C. Dalším často vlhkým neřádem jsou i ručníky. Nenechte se mýlit tím, že se do nich utíráte čistí, a tak se nemohou rychle zašpinit. Nezapomínejte, že obsahují odumřelé buňky z vašeho těla, zbytky tělových mlék, ale třeba i make-upu. Proto i v tomto případě dbejte na jejich pravidelnou výměnu, která by měla být jednou za 3 dny.

Vypínače, madla, kliky

Na tyto plochy saháme několikrát za den, je tedy jasné, že i zde kralují bakterie všeho druhu. Například vypínač na chodbě u hlavních dveří je to první, čeho se dotknete po vstupu zvenčí do bytu. Není třeba dodávat, že pokud jste domů jeli například MHD a tam se drželi tzv. „mastné tyče“, nikdy nevíte, kdo se jí držel před vámi. To samé se týká i klik a všemožných madel ať už v kuchyni anebo koupelně. Proto byste je alespoň jednou za týden měli řádně otřít. Skvělý je třeba mikrohadřík Actifibre od značky Vileda. Jeho použití je snadné i rychlé, není zapotřebí chemie, a přesto zanechává povrchy hygienicky čisté a suché jedním tahem.