11. října 2018
Funkční trénink je hitem posledních let. Oč v něm jde? Je to cvičení, vycházející z každodenních pohybů, při kterém efektivně formujete tělo a zároveň zvyšujete výkonnost, zlepšujete mobilitu i celkové zdraví.

Co znamená trénovat „funkčně“?

Jak název napovídá, jde o aktivitu, jejímž cílem je zajištění správné funkčnosti těla. Každý z nás má odlišné držení těla, pohybové stereotypy, dysbalance a styl života. Všechny tyto prvky se podepisují na lidském těle, které pod jejich vlivem může ztrácet přirozenou funkčnost. Z těchto poznatků vychází cvičení funkčního tréninku, které se skládá z pohybů, na které je lidské tělo od přírody stavěné a které jsou pro něj přirozené.

V tréninku se zaměřujeme na celé tělo s důrazem na jádro neboli core. „Při cvičení využíváme váhu vlastního těla, provádíme dřepy, kliky, dipy, shyby, výpady. Později se může přidat  zátěž ve formě kettlebellů, velké činky, expandérů, zátěžových lan, zátěžových vest a dalších pomůcek,“ uvádí fitness trenér a manažer Fitness Aquapalace Praha Martin Šetelík.

Benefity funkčního tréninku

Všestranné zaměření – zapojení všech svalových skupin
Zvyšování výkonnosti a fyzické kondice
Budování síly, vytrvalosti, rychlosti a koordinace
Výrazná redukce hmotnosti a efektivní spalování tuku
Rozvoj kloubní mobility
Pestrost

Pro každého, ale s důrazem na individualitu

Funkční trénink je vhodný pro sportovce každého věku, pohlaví i kondice. Klíčové je správné provedení cviků, ideálně pod dohledem zkušeného trenéra, který zohlední individualitu cvičícího. Jiné potřeby má totiž aktivní sportovec, pracovník se sedavým zaměstnáním, těhotná žena nebo senior. „Jedná se o typ tréninku s velkým pozitivním dopadem na zdraví, se kterým může začít každý. Klíčové je zvládnutí techniky, kdy se soustředíme na správné dýchání, držení těla, stabilitu a koordinaci,“ říká Martin Šetelík.

Kam za efektivním tréninkem

Za funkčním tréninkem můžete vyrazit do specializovaných fitness center, jako je například Fitness Aquapalace Praha v Čestlicích, kde najdete jak profesionální trenéry orientované na funkční tréninky, tak nejmodernější vybavení pro všechny druhy cvičení. Zacvičit si tu můžete například pod vedením manažera Fitness Aquapalace Praha a trenéra Martina Šetelíka.