23. března 2018
Pokud hledáte magické místo v přírodě, vydejte se do Svatého Jana pod Skalou - malé obce s dominujícím klášterem s tajemnou jeskyní, nádhernou okolní přírodou a na skále s výhledem na celý širý kraj!

Nedaleko od Berouna, v údolí, kterým protéká potok Loděnice je malá obec Svatý Jan pod Skalou – oblíbené místo rodinných i školních výletů, protože tu můžete objevit několik zajímavých míst. Když zaparkujete, určitě jako první uvidíte bývalý klášter, který sousedí s kostelem sv. Jana Křtitele, který byl vybudovaný na místě jeskyně, kde v minulosti žil poustevník Jan – odtud i název obce.

Za tajemnými místy

Na nádherném barokním kostelu pracoval i sám věhlasný stavitel a architekt Dienzerhofer. Až si prohlédnete bohatě zdobený interiér, vydejte se do podzemních prostor. Uvidíte tam bývalou jeskyni, kde poustevník Jan žil, otisky jeho nohou, oltář a také jeho lože. Pak se dál dostanete do krypty, která možná vypadá až děsivě – ve skále tu jsou vytesaná místa pro rakve.

Venku, z boku kostela, se před výletem můžete osvěžit pramenem sv. Jana, který má prý zázračné účinky. My je zatím nepocítili, ale každopádně nám lahodná voda vždy moc chutnala.

Nahoru ke křížku

Až z kostela vyjdete ven, vydejte se nahoru, do strmého kopce, směrem ke kapličce a pak na ke „křížku“. Je to sice náročný výšlap, ale stojí za to ho překonat. Křížek je nejvyšší místo na Svatojánské skále, kde pak máte celou obec i malebnou okolní krajinu jako na dlani. Když si tam sednete a necháte na sebe působit genia loci místa, vůbec se vám odsud nebude chtít. .

Od křížku se můžete vydat malou procházkou k Solvayovým lomům až do muzea těžby kamene, prohlédnout si tu šachty i se projet malým vláčkem.

Pak se z kopce zpět vrátíte lesem zpátky do obce a v místní hospůdce Obecná škola, která vždy plná turistů, si můžete dát něco dobrého na zub. Nám tu vždy chutnal pstruh nebo moc dobré tu jsou i polední hotovky.