8. června 2018
Milovníci skvělých vín a nepoznaných krásných míst hlavního města, zbystřete! Už tento víkend 9. a 10. června proběhne v Praze akce Pražské vinice 2018. Poznejte krásná místa a ochutnejte skvělá vína!

V rámci akce se můžete seznámit s historií i současností 13 pražských vinic a objevit kouzlo těchto pozapomenutých zelených koutů Prahy. Cílem projektu je pomoci zviditelnit či znovuobjevit pražské vinice a také vyzdvihnout jedinečnost a výjimečnost jimi produkovaných vín. Veškeré informace o vinicích, které se do akce zapojují, získáte na www.prazskevinice.cz, kde si můžete stáhnout i mapu vinic.

Vinice budou přístupné v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin, kdy proběhnou komentované prohlídky, např. na vinici sv. Kláry v areálu Botanické zahrady nebo na vinici Grébovka a dalších. Chybět nebudou ani ochutnávky z místní produkce, např. na vinici Albertov bude možné ochutnat vína z netradiční odrůdy Fénix.

Za návštěvu stojí i největší pražské vinařství na Salabce, kde ročně vyprodukují 18 tisíc lahví. Mezi místní odrůdy patří muškát, Müller Thurgau, ryzlink rýnský, v posledních letech moderní Hibernal a řada dalších, ale i raritní odrůdy Viogner, Scheurebe, Neronet, Chenin blanc nebo Johanniter. „Hodně nám pomáhá blízkost Vltavy, díky řece je tu správné mikroklima, výkyvy teplot nejsou velké,“ pochvaluje si enolog Tomáš Osička, který vede zdejší výrobu vín. Rodák z moravských Velkých Bílovic je na výsledky své práce právem pyšný: „Získáváme každý rok několik ocenění i na prestižních mezinárodních soutěžích, naposledy vloni v San Franciscu nebo Vídni, kde jsme dostali několik zlatých medailí. Ovšem mým největším osobním úspěchem je každý vydařený rok, kdy máme dobrou úrodu.“ Ve sklepení je navíc První pražská palírna, kde se pálí pražská vínovice i další ovocné pálenky.

Projektu se účastní 13 vinic:

vinice NKP Vyšehrad – Staré purkrabství
vinice Albertovvinice Baba, které nabízejí i degustaci vín z jejich produkce
vinice svaté Kláry v Botanické zahradě v Troji
vinice Salabka, vinice Grébovka, které nabízejí nejbohatší program
vinice Vyšehradské kapituly, vinice Máchalka, Modřanská vinice, vinice Svatojánská, Svatováclavská viniceStrahovská vinice
vinice Pod Vyšehradem se letos prezentuje společně s vinicí NKP Vyšehrad

Veškeré detaily a aktuální informace najdete na www.prazskevinice.cz.