25. ledna 2018
Bramboříky jsou zimním květinovým potěšením. Můžeme je koupit v různých barvách i variantách. Stačí pár stonků v malé vázičce nebo jeden květináč zasazený do pěkného obalu.

Hlavičky vzhůru

Na toto umělecké dílo zastřihněte aranžovací hmotu na živé rostliny na potřebnou velikost, navlhčete ji a dejte do mísy. Zapíchejte do ní bramboříky a bodláky, hmotu překryjte mechem.

Návštěva z hor

Divoce rostoucí příbuzní u nás běžně pěstovaných perských bramboříků pochází z horských oblastí Malé Asie a východního Středomoří. Velmi vzácný evropský brambořík je původem z Alp.

Kouzelná paleta

Nepřehlédnutelné barvy bramboříků nepotřebují mnoho k tomu, aby dokonale zazářily. Jednotlivé květy různých odstínů vyniknou ve skupinovém uspořádání v drobných vázičkách a pod skleněnými poklopy.

Brambořík jako pokojová květina

Musíme přiznat, že bramboříky nepatří k pokojovým rostlinám se snadnou péčí, ale s našimi tipy by vám mohly dělat radost přece jen o trochu déle.

1. Správné stanoviště


Pokojové bramboříky sice vyžadují světlé místo, ale nesnáší přímé sluneční záření. Navíc mají rády spíše nižší teploty. Ideální je tedy místo bez průvanu s konstantní teplotou od 12 do 15 stupňů (například v předsíni nebo na schodišti).

2. Jak zalévat


Velmi opatrně. Voda usazená v misce nebo mokrá zemina může mít u prvosenkovitých rostlin za důsledek hnilobu kořene. Zároveň ale už po jednorázovém vyschnutí půdy přestávají bramboříky kvést. Proto by zemina měla být během doby růstu a kvetení mezi zaléváním vždycky jen lehce sušší, nikdy ne zcela vysušená.

3. Co přijde do květináče


Jako substrát se hodí běžná zemina pro pokojové rostliny a hlízu zasaďte tak, aby byla v ní jen do poloviny. Pokud máte sklony rostliny přelévat, můžete substrát zkypřit granulátem. Pak bude přebytečná voda lépe odtékat.

4. Po odkvětu

Není lehké tuto rostlinku pěstovat doma. Po odkvětu vám zůstane nevzhledný květináč s hlízami, které je třeba dát na chladné a tmavší místo a nechat odpočinout, než se v nich opět probudí život. Lepší je hlízy přesadit na stinnější venkovní záhon a zkusit štěstí.

Další skvělé rady a nápady najdete v nové tině Bydlíme, která je právě v prodeji.

Předplaťte si tinu Bydlíme, měsíčník o bydlení plný praktických rad a užitečných tipů. www.jenprocasopisy.cz/tina-bydlime