22. dubna 2018
Toužíte navštívit místa, kde se skutečně zastavil čas? Kde lidé žijí tradičním způsobem života v sepjetí s přírodou, bez aut i mobilů? Poradíme, kam se vypravit za nejdrsnější exotikou. A možná tu narazíte i na kanibaly...

1. Papua Nová Guinea: 800 různých kmenů

V Papuy Nové Guiney žije více než 800 kmenů s libozvučnými názvy jako Kaluli, Huli nebo Jebo. Jezdí se především na západní část ostrova Irian Jaya. Jsou zde vesnice, které náš svět poznal teprve před pár desetiletími. „Nejzajímavější jsou izolované kmeny vysočiny a kmeny z horké džungle, ti mají nejkrásnější děti na světě,“ říká Luboš Fellner z Cestovní kanceláře SEN, který procestoval celý svět.
Každý papuánský kmen má jiné zvyky. Jeden se maluje žlutou barvou, nosí paruky, druhý chodí nahý, třetí fandí červené s černou. Neexistuje člověk, který by měl všechny papuánské kmeny zmapované.
Spojuje je jediná věc – betel. Tak jako se u nás pije pivo, tady je národním sportem betelový ořech. Všichni tu mají úctu ke starším. Neexistuje kmen, kde by neuctívali starší, nerespektovali je a nestarali se o ně.
Většina místních turistu mile přivítá, pozve do jednoduchých dřevěných příbytků a ukáže svůj folklór. Přenocovat ve vesnici je zážitkem. V horách se musí počítat s chladným počasím, v povodí mohutné řeky Sepik zase s dusným tropickým pralesem.