3. září 2017
Návrat dětí z prázdnin občas připomíná krocení divé zvěře. Přechod z bezstarostné volnosti do neúprosného řádu všedních dní si ale můžete i výrazně ulehčit. Poradíme jak!

Během prázdnin si zvykly na totální anarchii a dva měsíce chodily spát, kdy je napadlo. To je třeba urychleně změnit. Také dítka znovu zapojte do každodenních povinností, které je o prázdninách míjely nebo se jim úspěšně vyhýbaly (úklid šatníku, mytí nádobí, venčení psa).

Povzbuzení pomůže

Není dobře, když si dítě automaticky spojí školu s něčím negativním. Vyhněte se obehraným větám typu: „Počkej, ve škole tě srovnají!“ Se staršími dětmi si povídejte o jejich spolužácích, přiveďte řeč na nové předměty, které je čekají, a vyprávějte jim, které jste měla jako školačka ráda vy.
S prvňáčkem to budete mít zřejmě o něco jednodušší. Pokud na vás není silně fixovaný nebo nemá špatné zkušenosti ze školky, má už určitě tašku do školy dávno sbalenou, denně v ní kontroluje ořezané pastelky a nemůže se dočkat.
K lepšímu zvládnutí nástupu do školy významně přispívá pocit dítěte, že si prázdniny krásně užilo a že se mu rodiče dostatečně věnovali. V případě, že se ale do školy netěší a na jakoukoli zmínku o ní reaguje zhoršenou náladou, chtělo by to zapátrat po příčinách. Jestliže se mezi spolužáky ve třídě necítí dobře, může jít o daleko větší problém.

Bude se vám hodit: Tašku na záda a jde se do školy!

Rozhlédni se!

Velkou pozornost se vyplatí věnovat bezpečnosti. Děti se vrátily z prázdnin rozlítané, zvyklé pobíhat, kde je napadne, zvlášť pokud trávily léto v přírodě nebo na venkově. I se starším školákem je proto dobré dopředu projít trasu do školy, upozornit ho na všechny změny v dopravě, semafory a přechody. Prvních pár dní ho do školy pro svůj klid radši doprovázejte nebo ho aspoň zpovzdálí kontrolujte.

Nezapomeňte: 5 tipů, jak posílit imunitu před návratem do školy

Nákupy vás neminou

Ať už máte doma prvňáčka nebo zkušeného mazáka, nemine vás nákup školních pomůcek. U prvňáků počítejte s vyšší investicí, protože nezůstane jen u přezůvek, obalů a sáčků na všechno možné, ale bude třeba počítat i s nábytkem a vybavením do pokoje školáka. Je chytré a prozíravé pořídit nábytek, který s dítětem poroste a dá se různě přenastavovat, aby odpovídal výšce dítěte. Nákup školní tašky je pak hotovou vědou. Nabídka na trhu je sice bohatá a školní brašny koupíte i v tržnici, ale pozor na kvalitu! Barva a postavička, kterou chce mít vaše dítě na tašce, je totiž to poslední, co by vás mělo při nákupu ovlivnit.