11. září 2017
Tak ráda byste s tímhle sportem začala, ale vždycky vám v tom něco brání? Nemáte zrovna čas, píchá vás v boku nebo vám chybí parťačka na běh... Profesionální trenéři vám vysvětlí, že i přes to všechno můžete běhat s radostí.

Vaše výmluva: „Vždycky akorát zrudnu, funím a stejně nic neuběhnu.“

„Vykašlete se na to, co si o vás pomyslí ostatní, a začněte trénovat rychlou chůzí,“ doporučuje  Nike Master trenérka Radka Vandasová, která pokračuje: „Právě svižná chůze vám pomůže vybudovat fyzičku. Pro delší běh totiž nejdříve potřebujete zvýšit svou aerobní vytrvalost. Jakmile se ve svižné chůzi cítíte příjemně i několik minut, začněte ji prokládat krátkými úseky běhu. Takovému střídání klusu a chůze se říká indiánský běh.“ Tip: Začínejte delšími úseky chůze a krátkými běhu, po čase poměry vyrovnejte a nakonec obraťte. Takhle se propracujete až k souvislému běhu. Pořád se u toho sice budete potit a zadýchávat, ale snáze to překonáte než na začátku.

Stěžujete si: „Po pár metrech mě začne píchat v boku…“

„Přizpůsobte běh svému dechu, ne opačně,“ radí expertka přes pohyb Radka Vandasová a vysvětluje: „Za píchání v boku může především nedostatečné dýchání. Často se totiž nadechujeme spíš do hrudníku než do břicha a nezapojujeme dostatečně bránici a hluboké břišní svaly. A přesně to se při zvýšené zátěži projeví jako nepříjemné bodání. Co s tím? Jakmile vás píchne v boku, zvolněte nebo se úplně zastavte. Předkloňte se, vydechujte do břicha a pokuste se zapojit břišní svaly. Jakmile se pak vrátíte k běhání, soustřeďte se výhradně na dýchání, kterému přizpůsobíte své tempo.“ Téhle nepříjemnosti navíc můžete předejít už doma. „Najděte si dechová cvičení na aktivaci bránice, hlubokých břišních svalů a pánevního dna,“ nabádá odbornice. „Jakmile se v těchto cvicích začnete cítit jako doma, tělo si na ně při běhu vzpomene a příslušné svaly zapojí. Poběžíte efektivněji a nebude vás nic trápit.“