23. října 2017
Stává se vám, že býváte často podrážděná a bez energie? poradíme vám, jak si dobít baterky. nezabere vám to moc času a budete se cítit jako znovuzrozená.

Známe to všechny jako své boty: kupa povinností, málo času a pak šílená únava z toho, jak se snažíme všechno stíhat. Jak z tohoto bludného kruhu ven? Kde na to všechno načerpat sílu? Vždyť dovolená je pryč a další v nedohlednu! Věřte nevěřte, i tento zapeklitý rubikon má své řešení…

Jak sama sebe „nakopnout“

Nářky a stížnostmi si sice na chvilku ulevíte, ale svou situaci jimi nevyřešíte (pokud se tedy někdo nechytne za nos a nepřispěchá vám na pomoc, na to ale sázet nemůžete). Zvolte raději konstruktivnější přístup – zachovejte si soběstačnost a hledejte způsob, jak se z nouzového provozu znovu rozjet na plný plyn. Zní to sice jako science fiction, ale taková možnost existuje! Je jí meditace. Jde o formu duševního a fyzického cvičení, kterou využívají buddhističtí mniši po celá tisíciletí, a není to nic dramaticky těžkého.
Nejčastější formou meditace je, že se soustředíte na jedinou věc (vlastní dech, plamen svíčky, prázdnou stěnu nebo třeba na sochu Buddhy) a necháte myšlenky plynout tak dlouho, až budete mít v hlavě úplně prázdno. Výhodou meditace je, že funguje rychle, takže i krátké sezení vám dodá obrovské množství energie.

Na ženskou strunu

Podle terapeutky Dominiky Špačkové, která vede kurzy vědomého ženství, byste ale měla meditovat jinak než ­buddhističtí mniši. „Tento typ meditace je určený mužům a vám jako ženě nemusí vůbec vyhovovat,“ říká a vysvětluje proč: „Ženský mozek má rozvinutější část ,Corpus callosum‘, která spojuje obě hemisféry. Co to znamená? Třeba už jen to, že zatímco vy zvládnete vnímat více informací najednou, váš partner je schopen se zaměřit jen na jednu.“ Ale rozdílů mezi mužským a ženským myšlením je víc. Člověk nemusí mít diplom z přírodních věd, aby zjistil, že i podstata muže a ženy se výrazně liší. Vezměme to hezky selským rozumem: chlapi mají větší ego a jsou v podstatě lovci, bojovníci, badatelé, samotáři. Žena je zase od přírody nastavená k tomu, aby rodila děti, starala se o ně a byla druhým k dispozici. Už chápete? Muži při své meditaci rozvíjejí, co je jim vlastní – tedy soustředění na jeden cíl. My ženy ale potřebujeme něco úplně jiného – procítit své ženství, mateřství, obětavost a lásku.

Mužské vlastnosti? Nic pro vás

Žijeme ve světě, jehož hodnoty určují muži. Obecně se cení ryze mužské vlastnosti, jako je logické myšlení, racionalita, dravost, soutěživost, úspěch v kariéře, důraz na výkon. Hádejte, co to dělá s námi ženami? Přizpůsobujeme se. A to i za cenu, že se chováme nepřirozeně a ztrácíme tím velké množství energie. Výsledek? Chybí stále více „chemie“ mezi pohlavími, spousta žen zažívá silně bolestivou a nepravidelnou menstruaci, nebo má problémy s otěhotněním. „Děloha je podle taoismu také takzvanou emocionální houbou, která do sebe absorbuje všechny nezpracované negativní emocionální zážitky, což může po čase způsobovat i různé gynekologické obtíže. Proto je pro každou ženu velmi důležité, aby se spojovala se svým tělem a dělohou a různými technikami ji očišťovala,“ říká lektorka seminářů Loona dance – tanec dělohy Lucie Kupcová.

V kontaktu s dělohou

Navázat vztah s vlastní dělohou není tak těžké, jak se může na první pohled zdát. Vyzkoušet můžete například následující dechové cvičení: Posaďte se zpříma. Položte ruce na podbřišek a soustřeďte na něj veškerou svou pozornost. Zhluboka dýchejte do břicha. Měla byste cítit tlak vzduchu ve vašich dlaních. Můžete si představit, jak vám zářivé světlo omývá dělohu, a v duchu si říkat: „Jsem milována.“ Délka této dechové meditace je na vás. Obvykle trvá zhruba deset až dvacet minut.
Vyzkoušet můžete i ryze ženskou věc – tanec. „Pokud ráda tančíte, pusťte si rychlejší hudbu a pohupujte boky do rytmu. Důležitá je vždycky vaše koncentrace na dělohu. Ruce mějte přiložené na podbřišku a nezapomínejte na dýchání hluboko do břicha,“ radí Lucie Kupcová. Pokud vás tanec ve spojení s meditací baví, můžete se v něm zdokonalit na semináři Loona dance – tanec dělohy (více na www.loona.cz). „V Loona dance používám africké, egyptské a orientální pohyby pánve, které jsou pro ženu velice léčivé,“ říká lektorka Lucie Kupcová a pokračuje: „Chci, aby si ženy během tance sáhly na jednotlivé archetypy ženskosti, protože spousta z nás používá jenom jeden – třeba archetyp matky – a druhé vytěsňuje. Když se nám tedy podaří uvědomit si posvátnost svého ženství a uvolnit se, uvolní se i naše děloha. To může mít pro nás pozitivní dopad na otěhotnění nebo třeba i na sexuální život.“

Ve spojení s Matkou Zemí

V mnohých domorodých kulturách se žena svou podstatou připodobňuje k Matce Zemi. Obě mají ve svém centru svůj zdroj energie (žena dělohu, Země své jádro) a navzájem jsou silně propojené. „Když se naučíte pracovat se svou dělohou, můžete si dobít baterky pokaždé, když to budete potřebovat,“ říká lektorka Dominika Špačková. Vyzkoušet můžete třeba desetiminutovou meditaci Děloha v ženě, jádro Země. Jak na to: Sedněte si na paty a lehce roztáhněte kolena. Ruce složte na podbřišek. Zavřete oči a začněte dýchat do břicha. Představte si, že při každém nádechu je vaše propojení s Matkou Zemí silnější a vy získáváte velké množství energie. Ta zaplavuje vaši pánev, hrudník, paže, nohy a nakonec i zbytek těla. Na závěr se znovu soustřeďte na svou pánev. Vnímejte, jak děloha pulzuje s vaším dechem, a meditaci zakončete několika hlubokými nádechy.

Prsa ve hře

Se svým „ženským Já“ se můžete spojit nejen prostřednictvím dělohy, ale i svých prsou. Výborná je například Oshova meditace ňader, která vás uvolní a zároveň naučí vnímat lépe své tělo, což můžete zúročit třeba při sexu. Jak na to: Vymezte si deset minut času. Najděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Svlékněte se do půl těla a lehněte si na záda. Pod hlavu si dejte malý polštářek a nohy nechte zvolna rozkročené. Dlaně položte na nahá prsa a soustřeďte se na svůj dech. Dýchejte pomalu a zhluboka. Představte si, že se s každým nádechem do vašich prsou vlévá velké množství energie. Nechte ji pomalu protékat do svého srdce a pak i do zbytku těla.