28. prosince 2017
Jak se po svátečním hodování dostat zpět do formy? Inspirujte se následujícími tipy!

Stop přejídání

Vánoce jsou svátkem hojnosti. Nenechte se však strhnout do propasti neřízeného přejídání. Těžko si odpočinete a užijete sváteční atmosféru s pálením žáhy nebo pocitem těžkosti. „Na rozdíl od našich předků nemáme takový denní výdej energie. Nepotřebujeme tolik tukových zásob, proto bychom si měli stravování, včetně toho svátečního, upravit podle svého současného životního stylu,“ vysvětluje Susan Bowermanová ze společnosti Herbalife.

Přidejte na vláknině

Vláknina je důležitou součástí našeho jídelníčku, jelikož reguluje trávení tuků a sacharidů. Během Vánoc se však na našem talíři objevuje ve velmi malém množství. Dejte si alespoň jeden kousek ovoce denně (jablko, banán) a do salátu nakrájejte mrkev nebo brokolici. Do ranního jogurtu si přidejte lžíci lněných či dýňových semínek, které obsahují cenné minerální látky, vitamíny, vlákninu a omega 3 mastné kyseliny.

Pijte (ale už ne alkohol)

Po svátečních prohřešcích byste měla tělu dopřát alespoň 2,5 litru tekutin denně. „Je ten správný čas zapomenout na limonády, svařáky a jiné sladké nápoje. Zařaďte kromě obyčejné nesycené vody také bylinkové čaje, které nejen dobře chutnají, ale mají i příznivý vliv na zažívání,“ radí Susan.

Malé změny, velké výsledky

Nový rok, nové cíle. Začít je polovina cíle a u cvičení to platí dvojnásob. Bez pohybu se kilogramů nabraných během svátků nezbavíte. Využijte jakoukoliv možnost k pohybu – kromě klasického cvičení v posilovně zařaďte do denního režimu více chůze. Vyhýbejte se eskalátorům a výtahům a raději si vyjděte schody. Aktivně si vyhrajte s dětmi při koulování či sáňkování, nebo jen vystupte z tramvaje o zastávku dříve a zbytek cesty dojděte pěšky.

Embed from Getty Images

Tréninkový plán

Máte poblíž bydliště fitness centrum? Zapomeňte na zběsilé několikahodinové trénování na všech možných strojích. Během jednoho dne nenapravíte to, co jste napáchali během prolenošených svátků. Zkuste se řídit tímto cvičebním plánem a postupně zvyšujte míru náročnosti.
Pondělí: Chůze na páse do kopce – během hodiny spálíte cca 500 kalorií.
Úterý: Zaměřte se na nohy – dřepy, výpady, horolezci nebo výšlapy. Provádějte 15 opakování každého cviku ve čtyřech sériích.
Středa: Odpočinek a protažení – zajděte s kamarádkou na lekci jógy.
Čtvrtek: Intervalový trénink pro pálení tuků – rychlé zvedání kolen do výšky, kliky, sklapovačky, úklony do stran, skákání na jedné noze a přeskoky přes švihadlo.
Pátek: Den aktivního odpočinku – projděte se pěšky z práce, nebo si jděte zaplavat.
Víkend: Věnujte se tomu, na co máte náladu. Nezapomínejte svůj čas věnovat i svým nejbližším.

Embed from Getty Images

Co jíst před a po cvičení?

„Zhruba hodinu před cvičením si dejte malou svačinku, která bude obsahovat zdravé sacharidy a proteiny. Sáhněte po celozrnném pečivu, ovoci či müsli tyčince bez polevy. Vyhněte se těžkým a tučným jídlům nejméně tři hodiny před cvičením. Zatížíte tím trávení, neboť dojde k odčerpání krve ze svalů směrem k trávicímu ústrojí. Pokud se vyhýbáte jídlu i po cvičení, také neděláte dobře. Po tréninku si dopřejte výživnou proteinovou tyčinku, která vám doplní chybějící živiny,“ uzavírá Susan.