31. října 2017
Jsou věci, které nechcete ani vyslovit, natož před úplně cizím člověkem. Když jde ale o zdraví, vyplatí se zahodit stud a problém řešit.

Kdyby se pořádala soutěž v trapnosti, určitě by se na jednom z předních míst umístily okamžiky v lékařské ordinaci, kdy se snažíte osobě v bílém plášti vysvětlit, že asi máte hemoroidy, při sexu cítíte bolest, nebo jste se možná nakazila pohlavně přenosnou nemocí. Jenže právě tyhle chvíle, kdybyste se nejradši studem propadla pod zem, vám mohou zachránit zdraví a v některých případech i plodnost. Moc dobře víme, že mluvit s doktorem o těchto obtížích je něco jako bobřík odvahy, a tak jsme se vydali zjistit, co přesně vás v ordinaci čeká.

1. Bolesti při sexu

Milování bychom si měly užívat, jenže když bolí, veškerá rozkoš je ta tam. Už kvůli tomu byste neměla návštěvu lékaře odkládat. „Bolesti při sexu mohou mít celou řadu příčin, od poměrně banálních až po závažné, proto je namístě podrobné gynekologické vyšetření,“ vysvětluje doc. MUDr.  Eduard Kučera, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky z Vinohradské nemocnice v Praze. Lékaři byste měla sdělit, zda máte bolesti jen v určité poloze, nebo během celého styku, a také to, zda necítíte i pálení nebo svědění v pochvě. Za bolestmi se může skrývat „drobnost“ v podobě nedostatečně zvlhčené pochvy, což jednoduše vy­řešíte pomocí lubrikačního gelu, případně estrogenových tablet, které se vkládají přímo do vaginy. Častou příčinou bývá také vleklý zánět pochvy, ale mohou to být i srůsty nebo ložiska endometriózy. Ty ale zcela spolehlivě odhalí a případně i odstraní až laparoskopická operace. Může se ale stát, že narazíte na lékaře, který vám bude tvrdit, že bolesti při sexu jsou „normální“, a odmítne se vašimi problémy vůbec zabývat. V tomto případě máte právo na konzultaci s jiným lékařem, kterého si vyberete sama.

2. Pohlavní nemoci

Nezáleží na tom, jak intenzivní máte sexuální život. Setkání s nepříjemnou infekcí se nevyhne snad žádná žena. Například s lidskými papilomaviry, které způsobují rakovinu děložního čípku, se podle lékařských studií setkala až polovina dospělých. Stejně tak chlamydie, syfilis, kapavka nebo herpes nejsou tak vzácné, jak si možná myslíte. Pokud cítíte, že „tam dole“ není něco v pořádku, neodkládejte návštěvu gynekologa, který vám provede běžné vyšetření spojené s odběrem krve a vzorku z pochvy. Výsledek se dozvíte během několika dní až týdnů. Pokud se potvrdí podezření na kapavku, syfilis, chlamydie nebo HIV, čeká vás nepříjemná povinnost, a to sdělit, s kým jste měla sex. Tato povinnost je daná zákonem a nelze se jí vyhnout. „Lékař by měl zajistit vyšetření všech sexuálních partnerů a jejich následné vyšetření po skončení léčby. Cílem je hlavně zabránit dalšímu šíření choroby a zachytit případně již nakažené pacienty,“ upozorňuje MUDr. Ferdinand Polák, Ph.D., náměstek ministera zdravotnictví. Jestli jste „jen“ prožila náhodné sexuální dobrodružství a chcete mít jistotu, že jste v pořádku, můžete se objednat do dermatovenerologické ambulance. Může se ale stát, že si vyšetření budete muset zaplatit. Obvykle stojí 300 až 500 Kč. Zdarma na HIV vás otestují v Sexuologickém ústavu a Domě světla v Praze.

Nooo, ehm, možná vás trápí hemoroidy… Nebo jste se zranila při sexu? I to je možné. Co s tím? Čtěte dál.