24. srpna 2018
Proč zrovna jako Finové? Přece proto, že jsou nejšťastnějším národem na světě! Není to náhoda, že všechny zajímavé myšlenky a knihy o životním štěstí, ať už se jedná o hygge, lykke nebo teď nejnověji sisu, vznikají v severských zemích.

Zkusme se spolu podívat na zoubek sisu, finskému návodu, který si pomalu hledá své místo na výsluní i v jiných zemích.

Co vlastně sisu znamená?

Tohle krátké slovo v sobě obsahuje význam několika slov najednou – výdrž, bojovného ducha, statečnost, odolnost, odhodlání, neústupnost. Sami Finové se tímhle slovem definují a vyjadřují svůj národní charakter. Odborně řečeno je to termín pro překonávání duševních nebo fyzických schopností člověka.

Sisu vlastně znamená, že člověk nejlépe bojuje ve chvílích, když je zatlačený zády ke zdi, kdy nemá moc šancí na úspěch. A právě tady se objevuje ona zmíněná odvaha a odhodlanost bojovat tváří v tvář nepřízni osudu. Uznáváme, že tahle bojovnost, houževnatost a schopnost se nevzdat je opravdu velmi inspirativní!

Sisu je sice připisováno Finsku, ale není důvod, proč by se jím nemohli řídit a žít podle něj i ostatní. Praktikování sisu slibuje zlepšení vaší pohody, větší úspěch v životních výzvách, podporu vytrvalosti a dosahování svých cílů a snazší řešení konfliktů.

Zaujal vás tento finský koncept?

Zjistěte o něm víc díky knize Finding Sisu od spisovatelky a novinářky Katjy Pantzar. Je to poutavý a praktický průvodce pro snadné a přírodou inspirované cesty, díky kterým Finové zůstávají spokojení a zdraví. Pro některé to možná nebude žádné překvapení, ale autorka klade poměrně silný důraz na pohyb jako nejlepší lék na zdravotní potíže, zdravé stravování nebo terapii lesem. Další u nás dostupnou knížkou na toto téma (obě jsou v angličtině) je Sisu: The Finnish Art of Courage od Joann Nylund. Pokud vás téma sisu zaujalo, tak doporučujeme přečíst obě knihy, rozhodně za to stojí!