3. září 2017
Mottem 8. ročníku Dne Dyslexie, který se koná 9. září v Domě U Kamenného zvonu v Galerii hlavního města Prahy, je „Mylujeme dyslexii“ aneb jsou mezi námi tací, kteří tuto chybu nevidí...

Den Dyslexie se snaží pomoci všem věkovým kategoriím. Workshopy jsou vytvořeny tak, aby se jich nikdo neobával zúčastnit nebo se jen přijít na něco zeptat. Často jsou nejvíce ohroženi dospělí, kteří nemají žádné zázemí pomoci a uzavřou se do sebe. Tomu se snažíme předcházet a pomáhat školákům i předškolákům.

I letos najdeme na Dni Dyslexie workshopy odborníků, speciálních pedagogů, psychologů a umělců, kteří své zážitky s dyslexií skrze své umění předávají právě na workshopech. Dyslexie nemá vliv na inteligenci, ale každým rokem přibývá procento lidí s tímto znevýhodněním. Otázkou je, zda by se neměl změnit způsob učení i učivo samotné, ne každý má to štěstí mít profesi umělce, kdy je dyslexie vlastně darem. Každý má právo na to být dokonalý a respektovaný, rozvíjet se v tom ,co mu jde či v čem vyniká, a nezaslouží si odsouzení společnosti kvůli špatnému vyjadřovaní v psaní, čtení či počítaní.

Hlavní program bude probíhat po celý den na Dni Dyslexie 9. září v GHMP v Domě U Kamenného zvonu.

9. září se můžete setkat se zakladatelkou Dne Dyslexie, malířkou a sochařkou Alenou Kupčíkovou, která představí svůj Multimediální a Interaktivní Slabikář a Testy pro děti od 4 let jako prevence počátečních problémů se čtením (dyslexie) a psaním (dysgrafie) a hyperaktivitou, dále se můžete potkat s Lenkou Krejčovou, ředitelkou a psycholožkou z Dys centra Praha, která bude na Dni dyslexie vést poradnu, nebo s Janou Štěpánovou, speciální pedagožkou, jejíž workshop bude směřován k tématu provázání poruch učení s motorickým vývojem.

Jak jste na tom s pozorností nebo stresem si můžete otestovat na workshopu studentky psychologie a ženy mnoha profesí Simony Egri. Vývojáři Michal Zwinger a Michal Hudeček budou prezentovat aplikaci Včelka – trenéra čtení.

Již tradičně na Dni Dyslexie najdeme mnoho uměleckých workshopů, malíř Jan Gemrot chce zdůraznit, že každý člověk je originál. Sochařka a malířka Kateřina Novotná vybídne návštěvníky k vytvoření vlastního kabinetu kuriozit, do kterého může patřit i samotná dyslexie. Sochař Luděk Míšek představí geometrii obrazu jako nový jazyk. S dys fotografem a slévačem Jindřichem Maťkem si děti i dospělí vytvoří 2D i 3D abecedu a následně tuto abecedu očima (nejen) dyslektiků společně zdokumentují fotograficky. Překladatelka, tlumočnice a lektorka Alena Krömerová předvede zážitkové učení angličtiny při zapojení smyslového vnímání, zejména čichu a hmatu. Režisér Jaroslav Černý bude sdílet dojmy skrze svou kameru a prostřednictvím natáčení dalšího dílu dokumentu Dar dyslexie.