17. září 2018
Taky se vám občas stává, že vám v nejméně vhodnou dobu vypadne něčí jméno, nebo že stojíte bezradně ve spíži a nevíte, co hledáte? No jo, mozek je třeba trénovat! Poradíme, jak na to.

Pokud chcete zůstat duševně co nejdéle svěží a uchovat si paměť a myšlenkové pochody ve skvělé kondici, je třeba nezpohodlnět a dopřávat mozku nepřetržitý trénink. Můžete se za tím účelem přihlásit do některého z mnoha kurzů trénování paměti, skupinového nebo privátního, ale můžete mozek procvičovat i sama, ať už cílenou koncentrací či zvýšením pozornosti. Autorka knihy Jak zlepšit paměť a koncentraci aneb Mozkocvična do kapsy Lenka Šnajdrová vám dá pár snadných tipů pro zlepšení paměti, které může ve svém životě využít opravdu každý.

1. Dostatečně spěte

Únava zhoršuje soustředění a bez pozornosti naše paměť pochopitelně slábne. Doporučená doba spánku se liší s věkem a jeho potřeba se snižuje. U dospívajících se doporučená doba spánku pohybuje mezi 7 a 9 hodinami. Dostatek spánku také může zabránit mnoha onemocněním.

2. Zdravě se stravujte

Potraviny s velkým množstvím soli, cukru a tuku mozku neprospívají! Daleko více ocení ořechy a bobulovité ovoce. Některé studie také prokázaly, že na prevenci demence má příznivý vliv středomořská strava.

3. Učte se nové věci. Nikdy není pozdě!

Představte si mozek jako sval – když ho namáháte, tak roste a sílí. Když ho nezapojujete, ochabuje.