27. února 2018
Na očích sluneční nebo lyžařské brýle, na hlavě helmu a v kapse oční kapky – tyto jednoduché rady ochrání váš zrak při lyžování. A obzvlášť pozor by si měly dát děti a lidé se světlým zbarvením očí.

Lyžaři by si měli pečlivě chránit svůj zrak. Ultrafialové paprsky (UV) totiž mohou být na sjezdovkách až osmkrát silnější než kdekoli jinde, a to kvůli reflexním vlastnostem sněhu.

Vzhledem k tomu, že sníh může odrážet až 80 procent světla v porovnání s běžnými povrchy, je důležité nepodceňovat ochranu očí. Lyžaři se světlou barvou očí jsou slunečním zářením nejvíce ohrožení. Takže pokud máte modré oči, věnujte ještě větší pozornost následujícím radám.

Nezapomínejte také na děti, které jsou vůči UV záření citlivější , protože jejich oči mají širší zornice a zcela čiré čočky!

Noste brýle, i když je pod mrakem

Ať už jste na lyžích nebo snowboardu, nikdy na sluneční brýle nezapomeňte. Protože i v zamračeném dni může slunce a sníh poškodit vaše oči. Je dobré nesundávat brýle ani když nelyžujeme, například při občerstvování venku nebo focení či filmování.

„Řada vědeckých výzkumů potvrdila přítomnost viditelných a neviditelných světelných paprsků, UV a infračervených paprsků, které za jistých okolností patří mezi nejčastější příčiny fyzikálního poškození oka. Na zasněžených svazích vám proto hrozí velmi bolestivá „sněžná slepota“, která vznikne spálením svrchní vrstvy rohovky UV zářením a hojí se několik dnů,“ upozorňuje primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.

Brýle rovněž chrání vaše oči před nepříjemným větrem, když sjíždíte kopec vysokou rychlostí. Je tak minimalizováno oslnění, zvyšuje se bezpečnost a ochrana očí před větrem, sněhem a všemi částicemi ve vzduchu.

Slunce na horách jako hrozba

Tepelný efekt slunečních paprsků, který připomíná efekt laseru, je výsledkem fotochemického poškození fotoreceptorů a pigmentového epitelu sítnice a může způsobit na sítnici, v místě nejostřejšího vidění, trvalé následky s výpadkem v zorném poli. „Je velmi důležité nosit kvalitní sluneční brýle, které chrání nejenom před jasným světlem, ale především před nebezpečnými neviditelnými paprsky a nedívat se na slunce nebo na velmi ostře osvětlené plochy sněhu,“ doplňuje Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.

I helma chrání oči

Ano, i lyžařská přilba může chránit váš zrak. Pokud dostatečně pokrývá okraj vašich brýlí, chráníte oči před paprsky, které svítí přímo nad vaší hlavou.

Velmi nebezpečné jsou úrazy hlavy. I sebemenší úder do hlavy může vážně a nevratně poškodit váš zrak a vnímání okolí. Ovlivní vaši schopnost vizualizace, což může vést k nebezpečným situacím, při nichž můžete ohrozit sebe i ostatní lyžaře.

Při jakémkoli náznaku, že na sjezdovce špatně vidíte či nerozlišujete ostře okolní předměty, vypněte vázaní a jděte domů. Pokud tyto problémy nezmizí ani další den, vyhledejte lékaře.

Pozor na vysoušení očí

„Když jste v chladném větru ve vysoké nadmořské výšce, vaše oční rohovka ztíženě dýchá a více osychá. Kontaktní čočky dále brání příjmu kyslíku, kterého je ve výškách nad 3000 metrů méně, takže oko je více drážděno a vysušováno. Vhodně zvolené kvalitní oční kapky vám pomůžou alespoň od pocitu suchosti a udrží vaše oči vlhké a kontaktní čočky na svém místě. Ovšem kapat si do očí na svahu v mrazu a větru není právě snadné,“ říká primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.

Nechte si zkontrolovat zrak

Máte-li pocit, že některé z výše zmíněných potíží míváte při lyžování pravidelně, stojí za to zamyslet se, zda by nejlepším řešením nebyla laserová refrakční operace.

„Ze zdravotního hlediska je v zimě nejvhodnější čas podstoupit laserový zákrok. Zhruba třetina české populace trpí nějakou alergií, z níž je většina spojena s očními problémy typu senné rýmy nebo astmatu. A již z tohoto hlediska se nedoporučuje absolvovat zákrok v době, kdy jsou tyto alergické projevy akutní, tedy na jaře či v létě,“ dodává primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum.

Evropská oční klinika Lexum

Evropská oční klinika Lexum poskytuje díky specializovaným lékařským týmům 
a nejmodernějšímu přístrojovému vybavení komplexní špičkovou péči prakticky ve všech oblastech očního lékařství. Výjimečné postavení kliniky Lexum v rámci České republiky tvoří více než dvacetiletá historie, přes 200.000 provedených úspěšných zákroků a špičkový tým lékařů a operatérů.