26. září 2017
Nepořádek nás ovlivňuje víc, než si myslíme. Chcete si rychle zlepšit náladu? Což takhle si doma pořádně ­uklidit? Ne nezbláznili jsme se, to opravdu pomáhá!

1. Potřebuju, nebo nepotřebuju?

Nepořádek není jen prach, špína a hromady ve skříních. Jsou to i nasyslené zbytečnosti – věci, které neužíváte nebo nemáte ráda. Když se jich zbavíte, budete se cítit lépe. Buďte radikální. Co ještě může přinést užitek, opravte, prodejte nebo darujte. Zbytek patří do odpadu.

2. Zlikvidujte trpaslíky

Nejvíce nepořádku se rodí z prokrastinace, což je vznešený název pro odkládání věcí „na potom“. Z nenápadného trpaslíka se tak stane obr, s nímž je těžko bojovat. Takže se nadechněte a pusťte se do něj. A příště už trpaslíkovi nedejte šanci vyrůst.

Bude vás zajímat: Ukliď to pořádně, miláčku…

3. Od sklepa po půdu

Sklep podle feng shui symbolizuje minulost, a když do něj cpete vše, co v bytě překáží, neposunete se dál. Půda zas patří budoucnosti a zbytečné krámy brzdí skvělé životní příležitosti. Pokud jste uklidila tak, že binec skončil ve sklepě či na půdě, dejte si ještě jednu směnu. Když uspořádáte předměty kolem sebe, i ve vaší duši bude vše ideálně zapadat do sebe.

4. Opravte to!

Nedokončené věci ubírají energii. Jak dlouho si už chcete přišít knoflík na halence? Kdykoli se na ni podíváte, vaše energie klesne. Ale ten pocit, když ho konečně přišijete! Dokončování se netýká jen zašívání či jiných „drobností“. Po opravě volají i nefunkční partnerství nebo vztahy s přáteli, kteří vás jen vysávají. Může to být bolestné, ale seberte odvahu a řešte to! Stejně jako v bytě dojde k uvolnění prostoru pro nové a šťastnější vztahy.

Pobavte se: 2v1 úklid a cvičení

5. Ponořte se do hlubin

Byt jako klícka, ale co váš počítač? Složky a fotografie bez ladu skladu v několika zálohách a verzích? Že na to nemáte čas? Ale máte!

6. Vyčistěte tělo i hlavu

Není třeba se přes noc stát vegankou, ale rozumná očistná kúra vám jen prospěje, stejně jako zdravější strava. Podobně škodí i nepořádek v hlavě. Zmatek v myšlenkách, kritizování, pomlouvání a stěžování vás zanáší negativní energií. Pryč s tím! Získáte spoustu času na věci, které máte rádi.

7. Nepusťte nepořádek zpět

Když už všechno hezky srovnáte a uklidíte, vydržte! Záchvat pořádkumilovnosti jednou za čas je fajn, ale lepší je žít v harmonii pořád.

Úklid dle feng shui

● Čím méně věcí (samozřejmě utříděných a srovnaných) máme, tím více můžeme od života získat. I na východní učení se totiž dá aplikovat Paretovo pravidlo 80 / 20. Osmdesát procent času totiž používáme pouze dvacet procent věcí, které máme.
● Nebojte se být při zbavování se věcí radikální. Co ještě může přinést užitek, darujte rodině, přátelům či charitě, opravte nebo prodejte. Zbytek recyklujte, v úplně nejhorším případě vyhoďte.