4. prosince 2017
Lyžování není jen sport, v posledních letech se z něj stala společenská záležitost, jedna z dovedností, které bychom měli mít, pokud nechceme zůstat stát stranou. A pokud chceme držet tempo se svými dětmi.

Lyžování je zvláštní fenomén. Nelyžaři jen nechápavě kroutí hlavou, když slyší, na co všechno si lyžaři stěžují. Zima je rok od roku kratší a mírnější. V posledních letech se na českých horách skoro nedá lyžovat. Vleky a lanovky jsou nekřesťansky drahé, a přestože do­kážou přepravit čím dál víc lidí výš a dál, stejně se u nich neustále tvoří fronty. Jednou je sníh příliš těžký, jindy ho napadne moc naráz. Lyžovat se pořádně nedá v hlubokém prašanu ani na ufoukané ledovce. Chce-li si člověk slušně zajezdit, musí chtě nechtě do Alp. Naložit auto výbavou k prasknutí, prožít nejméně šest hodin na cestě a riskovat, že bude kvůli špatnému počasí trávit den z valné části za okny hotelového pokoje s permanentkou za padesát eur v kapse…

Embed from Getty Images

Jenže lyžaři vědí své

Vědí, že nadávání na špatné podmínky patří ke koloritu lyžo­vání, protože nejdůležitější stejně je, s kým se na svah vydáte. Nikde jinde ne­zažijete stejnou zábavu a legraci jako na sjezdovce. Nikde jinde se tak skvěle neflirtuje jako v kabince lanovky. Při žádné jiné zimní aktivitě nevydr­žíte celý den venku. Slunci, lesu, sněhu, větru, horám nadosah. „Sjezdovky kombinují několik požitků dohromady. Je to mix pohybu, pocitu ,větru ve vlasech‘ (i když nosím helmu), krásných výhledů na zasněžené hory a pohody na terasách horských restaurací,“ vyznává se vášnivá lyžařka Kateřina Neumannová, která svou kariéru zasvětila běžkám, ale sjezdovky jsou její celoživotní láskou.

Jděte do toho!

Jenže co když vás tenhle sport v dětství úplně minul? Anebo vás od něj nadlouho odradil necitlivý „rodinný výcvik“? Nic není ztraceno! S rekreačním lyžováním dnes začínají lidé v každém věku a podmínky jim přejí: sjezdovky jsou perfektně upravené, lanovky pohodlné, díky novému typu vybavení, pře­devším carvingovým lyžím, je učení (i znovuučení) mnohem snadnější. Nemusíte se stydět ani bát. Vřele vám ale doporučujeme obrátit na zkušeného instruktora, s jeho pomocí si správné návyky mnohem lépe zafixujete (a vyhnete se hádkám s partnerem).

Embed from Getty Images

Jen hory, lyže a já

Jakmile se do toho pustíte, nadchne vás, jak se po překonání začátečnických nesnází budete rychle zlepšovat a lyžování vás bude čím dál víc bavit a míň bolet. Okouzlí vás rychlost, jakou jedete z kopce dolů, zamilujete si křupání sněhu pod skluznicemi i jeho třpyt ve slunci. Zažijete nekonečnou svobodu, volnost a omračující radost z jízdy