11. září 2018
„Nesedej na to prkýnko, ještě něco chytneš! Nevrtej se v tom blátě! Nesahej na tu popelnici! Chceš dostat žloutenku?!“ Také takto bombardujete své děti? Zbytečně. Nejvíc nebezpečné špíny se skrývá úplně jinde. U vás doma.

Logicky předpokládáte, že největším rezervoárem bakterií a choroboplodných zárodků je záchodová mísa. Proto si také po použití toalety pečlivě vydrhnete ruce mýdlem, možná dokonce i dezinfekčním. Stačí to? Zdaleka ne! Zveme vás mezi nejšpinavější předměty vaší domácnosti. Budete se divit.

1. Houbička  na nádobí

Teplo, permanentní vlhko a přítmí. Kdyby si bakterie a choroboplodné zárodky mohly vybrat destinaci na ideální dovolenou, rozhodně by sáhly po vaší houbičce na nádobí. Podle výzkumu, který udělala organizace NSF (National Science Foundation) v roce 2011, je z hlediska počtu choroboplodných zárodků houbička na nádobí tím nejšpinavějším předmětem ve vaší domácnosti. Jejich analýzy ukázaly, že jsou osídlené celými kolo­niemi kvasinek, plísní i bakteriemi salmonely a E.coli, způsobujícími závažné zdravotní problémy. Chcete-li minimalizovat riziko, odborníci doporučují dát ji ideálně každý den na dvě minuty do mikrovlnné trouby a každé dva týdny vyměnit.

2. Kuchyňský dřez

Většina lidí vůbec netuší, že v kuchyňském dřezu se nachází až desetkrát víc bakterií (podle odborníků víc než půl milionu), než kolik jich najdete v záchodové míse. Prý je to hlavně tím, že u záchodu očekáváme, že bude líhní choroboplodných zárodků, takže jej mnohem lépe čistíme a dezinfikujeme. Řešení je tedy nasnadě, pořídit si dezinfekční prostředek a mýt a mýt…

Embed from Getty Images

3. Zubní kartáček

Představte si, že byste vzali svůj zubní kartáček, namočili ho do záchodové mísy a pak si s ním začali vehementně čistit zuby. Nechutná představa? Ale přesně to děláte několikrát denně, pokud máte záchod a koupelnu společně v jedné místnosti. I když si to většina lidí neuvědomuje, při spláchnutí záchodu se kapičky vody rozstřikují několik metrů od okolí toalety. A bohužel váš kartáček na zuby poskytuje útočiště bakteriím i v případě, že máte koupelnu oddělenou. Opět je tu totiž problém s vlhkým a teplým místem, navíc na štětinách kartáčku mohou zůstávat mikroskopické částečky jídla, které jsou pro bakterie ideální potravou. Měnit kartáček se proto doporučuje 1–2x do měsíce.

Další nebezpečná místa? Čtěte dál, budete překvapeni: