14. prosince 2017
Hvězda, kterou původně vyrobil venkovský učitel matematiky pro lepší porozumění geometrii, představuje začátek všech adventních hvězd.

Stánky na libereckých adventních trzích, stejně jako špici vánočního stromu, zdobí ochranovské hvězdy. Nově je velká ochranovská hvězda, jako ústřední motiv letošního libereckého adventu, zavěšená i na balkóně novorenesanční radnice.

Adventní neboli ochranovská hvězda vznikla před více než 160 lety v hornolužickém městě Herrnhut, česky Ochranov, které leží zhruba 40 kilometrů od Liberce. Představuje začátek všech adventních hvězd. Již na počátku 19. století svítily první papírové hvězdy v oknech internátní školy Jednoty bratrské. Jeden z tamních učitelů je původně vyrobil v hodinách matematiky pro lepší porozumění geometrii. Od té doby děti vyráběly takové hvězdy vždy o prvním adventním víkendu a přinesly tuto tradici i do svých rodin.

Obchodník Pieter Hendrik Verbeek vyvinul první pevnou a sestavitelnou hvězdu. Novotou této hvězdy byla její kostra z plechových profilů, do kterých se zasunuly jednotlivé hroty pomocí rámečků umístěných na jejích základnách. Teprve tato inovace umožnila, že hvězdy mohly být od roku 1897 distribuovány v rozložené podobě přes ochranovské misijní knihkupectví.

Liberec je letos ochranovských hvězd plný. Přijeďte se na ně podívat. Další zdejší atraktivní podívanou je vyřezávaný betlém řezbáře Josefa Fialy. Do 23. prosince navíc na adventním trhu probíhá bohatý doprovodný program.