16. října 2017
A nejen to! Rozhodnutí, zda se plně věnovat kariéře, kdy založit rodinu a kdy se z mateřské vrátit do zaměstnání, řeší většina žen. Východiska ze složité situace přitom mohou být dostupná snadno a všem.

Tohle je Jana. Hledá si už měsíce práci. Po mateřské se nemůže vrátit na původní pozici, měla smlouvu na dobu určitou a firma si za ni dávno našla náhradu. Přesto má větší šanci než Radka. Jako Romka v malém městě nemůže najít práci už roky. Jana nutně potřebuje peníze, když odešla od Karla. Vytočila ho každá maličkost, tak překonala strach a odstěhovala se i se synkem do bezpečí. Karel teď bydlí u své matky Markéty, která už má jen jeho. Vybíjí si teď vztek na ní, stejně jako dříve jeho otec. Markétě nedávno zemřel i její psík, a tak se jí nechce už ani do parku na procházku…

Připomíná vám to příběh z vašeho okolí? Bohužel nejste jediní. Výzkumy Agentury EU pro lidská práva (FRA) ukazují, že každá 3. dívka či žena zažila domácí násilí. Všichni tak najdeme ve svém okolí někoho, kdo se s tímto problémem setkal. Mnoho žen se také po mateřské potýká s návratem do práce, s menším platem, než mají mužští kolegové, či s tím, že těžko získávají příležitost zastávat pozici, na niž mají kvalifikaci i schopnosti. To je docela děsivé, že?

Tyto problémy řeší Nadace Open Society Fund Praha  a její program Dejme (že)nám šanci , který se zaměřil na rovné šance na vzdělání, férové podmínky v práci i možnost volby při slaďování pracovního a rodinného života. Pomohl mnoha lidem, kteří se dostali do složité situace.

V letech 2014 – 2016 podpořil 83 projektů za více než 150 milionů korun z Norských fondů. Podívejte se, co všechno se díky nim podařilo, v našem katalogu zde.  Třeba najdete oporu, pomoc či inspiraci. Podporovat genderovou rovnost a potírat domácí násilí totiž pomáhá nám všem, ač nejsme přímými oběťmi. Třeba jen na lékařské ošetření v důsledku domácího násilí se u nás utratí asi 1,85 miliard korun ročně (viz studie proFem). Tyto peníze by zatím mohly pomáhat jinde, například ve školství.

Autorkou ilustrací je Veronika Zacharová

Katalog s výstupy projektů mohl vzniknout díky podpoře z Úřadu vlády ČR.