23. října 2017
Pomocí léčivých bylin můžete značně zkrátit a zmírnit trápení se suchým či vlhkým kašlem a předejít nežádoucím komplikacím. Že tomu nevěříte? Přesvědčíme vás!

Kašel většinou přichází společně s nachlazením. I když už se cítíme relativně v pořádku, kašel, jako nevítaný host, přetrvává s různou intenzitou. Nejprve je suchý, a jak se zvyšuje produkce hlenu, mění se na vlhký kašel. Toto může trvat pár dní, ale také týdnů. Základem pro překonání nachlazení je klid na lůžku, pravidelný příjem tekutin a strava se zvýšeným obsahem vitamínů, které nyní vaše tělo nezbytně potřebuje. Ale jak se zbavit toho otravného kašle?

Naši předci si nemohli zajít do lékárny a jednoduše nakoupit přípravky, kapky a sirupy, které by jim pomohly. Místo toho vyšli do zahrady a s kašlem zatočili přírodními prostředky. Rychle, účinně a bez chemie.

Lípa je skvělá při zahlenění

Lipový květ se využívá ke zmírnění horečky, podporuje produkci potu a pomáhá rozpouštět hleny. Lipový čaj se pije při rýmě, kašli, nachlazení, zahlenění horních dýchacích cest či při problémech s průduškami.

Jitrocel usnadňuje odkašlávání

Lid jej opředl řadou pověstí a připisoval mu kdysi čarovnou léčivou moc. Jitrocel usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hleny z dýchacích cest. Sušené jitrocelové listy jsou součástí řady čajových směsí a jitrocelové extrakty jsou součástí sirupů na nachlazení a odkašlávání.

Černý bez mírní kašel

Květy bezu obsahují cholin, organické kyseliny, třísloviny, saponiny, sacharidy, silice, vitaminy A, B, C a další látky. Z květu se připravuje odvar užívající se zejména při nachlazení, žaludečních potížích, plynatosti nebo migréně. Díky účinným látkám mírní kašel.

Šípek doplní vitamin C

Šípky představují bohatý zdroj vitamínů a dalších účinných látek. Jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C. Šípky se osvědčily například při rýmě. Jsou dobrým pomocníkem také při potních kúrách a zácpě.

Mateřídouška na suchý kašel

Mateřídouška obsahuje silice typické pro čeleď hluchavkovité, flavony, kyselinu ursolovou, karvanol, flavonoidy, hořčiny a třísloviny, v nichž jsou obsaženy látky s dezinfekčním účinkem. Mateřídouška se používá při suchém kašli nebo při zánětu průdušek.

Z těch to zmíněných bylin si snadno připravíte bylinný čaj, který pomáhá s ředěním usazeného sekretu v dýchacích cestách, usnadňuje tak odkašlávání a zlepšuje dýchání. Jelikož má příjemnou chuť, je vhodný i pro děti.

Recept na čaj proti kašli

Do vhodné nádoby smícháme 1 hrst květů lípy, 1 hrst listů jitrocele, 1 hrst květů černého bezu a 1 hrst drcených sušených šípků.

Příprava:

2 vrchovaté lžíce této směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 10-15 min luhovat. Pak přidáme 2 lžíce medu. Čaj popíjíme ještě teplý po doušcích.

Vsaďte na sirupy, které kombinují vícero bylin

Pokud chcete jít najisto a nemáte k dispozici čerstvé či sušené byliny, sáhněte po multibylinných sirupech ze své lékárny! Účinkují při vlhkém i suchém kašli, jsou na přírodní bázi a jejich příjemná chuť usnadňuje užívání nejen dětem, ale i dospělým.

Velmi účinné jsou sirupy řady Dr. Weiss. STOPKAŠEL sirup® Dr. Weiss obsahuje unikátní kombinaci bylinných extraktů s násobným efektem 5 bylin, mezi nimiž je například boswellie, jitrocel nebo mateřídouška, jež ulevuje při kašli a škrábání krku, zklidňuje podrážděný krk a omezuje tvorbu hlenu.

Speciálně pro děti už od 1 roku byl vyvinut STOPKAŠEL sirup Dr. Weiss® PRO DĚTI s extrakty z jitrocele, šípku, bazalky a slézu, jež rovněž účinně působí při projevech suchého i vlhkého kašle. Jako jediný bylinný sirup obsahuje také beta-glukany a dále selen pro podporu imunitního systému dětí.

Výše zmiňované doplňky stravy jsou vhodné pro alergiky, celiaky a diabetiky (slazeny fruktózou a sukralózou). Díky obsahu šetrných a bezpečných bylin je mohou užívat také těhotné a kojící ženy.