25. prosince 2018
Češi si oblíbili tradici novoročních vycházek. Každoročně přibývá těch, kteří chtějí po bujaré noci vykročit do nového roku aktivně a nadýchat se čerstvého vzduchu v přírodě.

Oblíbenými cíli jsou výlety na rozhledny, kopce či jízdy novoročních vlaků. Letos si můžete vybrat také z mnoha novoročních pochodů, které pořádá Klub českých turistů pod společným názvem Novoroční čtyřlístek.

V rámci těchto výletů, které se konají na sedmdesáti místech po celé republice, si splníte zároveň čtyři novoroční předsevzetí:

* jdi na Nový rok na výlet
* pozvi někoho ze svého okolí
* poznej kus přírody
* přispěj potřebným

Sbírkou pomáhá Klub českých turistů hendikepovaným spoluobčanům od roku 2004 a za vybrané prostředky buduje nové vozíčkářské trasy nebo bezbariérově upravuje své turistické chaty.

Výběr z akcí Novoroční čtyřlístek

Silvestrovskou Prahou za historií  – 31. 12. 2018

Klub českých turistů vás zve v rámci seriálu Novoroční čtyřlístek na pochod Silvestrovskou Prahou za historií. Vybrat si můžete ze dvou tras na 8 či 10 km. Startuje se 31. prosince od 11:30 hodin na piazzettě před Národním divadlem (Náměstí Václava Havla). Podrobný popis tras obdrží účastníci na startu.

Pražský novoroční vejšlap – 1. 1. 2019

Tradiční novoroční výlet (48. ročník) startuje od železniční stanice Praha – Klánovice v 9 hodin, vydat se můžete na trasy dlouhé 5 – 24 km. Cílem jsou Úvaly, Uhříněves, Říčany, Mukařov, Kostelec nad Černými lesy. Podrobný popis trasy obdržíte na startu.

Novoroční sraz na Jíláku – 1. 1. 2019

Pokud se vypravíte na tento novoroční výlet, budete mít zaručeně štěstí v celém roce. Během cesty se totiž potkáte s kominíkem Jeňýkem, kterého každoročně představuje místopředseda rakovnického odboru KČT Jan Laibl. Ten dodává: Je to spíš takový sranda pochod. Udělá se oheň, vezměte s sebou šampus, buřty a vánoční stromeček pro atmosféru. Pochod startuje z Rakovníka od sokolovny ve 13 hodin.

Novoroční čtyřlístek v Bechyni – 1. 1. 2019

Tato odpolední vycházka spojená se sbírkou na podporu aktivit pro zdravotně handicapované občany startuje v Bechyni z Libušiny ulice, od hotelu U Draka v 13:00 hodin. Trasy na výběr 5–15 km.

Novoroční pochod z Bolevce do Bolevce – 1. 1. 2019

Vypravte se také do Plzně na novoroční procházku k Šídlovskému rybníku a na ranč Šídlovák. Startuje se od 9 hodin z konečné tramvaje Košutka, vybrat si můžete z tras 6, 11 a 21 km. Během cesty potkáte tradičního sněhuláka, vodníka a děti se mohou těšit na překvapení. V cíli obdržíte diplom, razítka akce, pejskové dostanou oblíbenou pochoutku.

Novoroční výstup na Čerchov – 1. 1. 2019

21. ročník Čtyřlístkového pochodu na Domažlicku. Místem startu je parkoviště v Caparticích, do cíle na vrch Čerchov dorazíte po trase dlouhé 9 km. Na vrcholu bude zpřístupněna rozhledna a možnost občerstvení.

Novoroční výstup na Zelenou horu – 1. 1. 2019

KČT, odbor Union Cheb a Město vás zve na hvězdicový pochod k Bismarckově rozhledně na Zelené hoře. Trasu si volí každý sám, v cíli na Zelené hoře je zajištěný program od 10.00 do 13.00 hodin. Město Cheb zajišťuje občerstvení – gulášovou polévku, Klub českých turistů rozdává pamětní lisy. K dispozici je ohniště na opékání buřtů.

Novoroční výstup na Radobýl – 1. 1. 2019

Tradiční výstup po žluté turistické značce z Litoměřic nebo ze Žalhostic na vrch Radobýl. Pod vrcholem účastníci obdrží Pamětní list. Vybrat si můžete trasy od 2 do 8 km, startuje se od 9 hodin.

Novoroční výstup na Ještěd – 1. 1. 2019

Vydejte se na Nový rok na Ještěd. Startujeme od 8.30 do 10.30 hodin u Info centra v Liberci – Horním Hanychově. Na programu je 8 km trasa na vrchol Ještědu.

Novoroční výstup na Kozákov – 1. 1. 2019

Již 40. ročník zve na Kozákov každého, kdo se chce po silvestrovském veselí nadýchat čerstvého vzduchu a vkročit do nového roku aktivně. Pochod je pořádán jako hvězdicový, to znamená individuální start a trasa, program v cíli je připraven od 15 hodin na vrchu Kozákov. V případě dobrých sněhových podmínek bude připravena lyžařská trasa v délce 10 km.

Novoroční čtyřlístek 2019 – 1. 1. 2019

Tradiční novoroční vycházka do okolí Nového Města nad Metují vás zavede do Sendraže. Na programu je 7 km vycházka, cestou bude zajištěn vstup na rozhlednu Varta. Startuje se ve 13 hodin na autobusovém nádraží Na Rychtě v Nové Městě, cílem je společné posezení u hasičů v Sendraži a dobročinná sbírka Novoroční čtyřlístek.

Silvestr na Chrudimce – 30. 12. 2018

Přivítejte konec roku také na Vysočině a přidejte se k pochodu k pramenu řeky Chrudimky. Vyrazit můžete například z Hlinska, cílem je pramen Chrudimky u obce Paseky u Chlumětína. Pěší trasy 2 – 20 km, cykloturistika 10 – 20 km, lyžařská turistika 10 – 20 km, hipoturistika 10 km. V cíli bude možnost opékání špekáčků.

Výstup na Javořici s Vlastou Javořickou Za Studentský knoflík – 31. 12. 2018

KČT Telč pořádá 20. ročník silvestrovského výstupu na nejvyšší vrchol Vysočiny – Javořice (837 m n. m.). Trasu si můžete zvolit libovolně, vyrazit můžete po značených stezkách například z Telče, Studené, Mrákotína, Řásné, Světlé či z Jihlávky. Společným cílem (12 – 15 hod.) je vrchol Javořice, kde bude zahájen ve 12:30 slavnostní program s možností občerstvení.

Novoroční výstup na Babí lom – 1. 1. 2019

Hvězdicový pochod – trasu si můžete zvolit libovolně, vyrazit můžete po značených stezkách například z Brna, Kuřimi, Lelekovic či Adamova. Cílem pochodu (10:30 – 14:00) je nejvyšší vrchol Babího lomu, (není běžně přístupný veřejnosti), kde bude připraven lanový park pro děti. V sedle pod vrcholem bude probíhat dobročinná sbírka – prodej Novoročních čtyřlístků. Součástí Babího lomu je rozhledna, která se nachází na hřebenové červené turistické značce.

Novoroční výstup na Háj – 1. 1. 2019

Také v Šumperku je dobrou tradicí na Nový rok vystoupat na rozhlednu – v tomto případě na rozhlednu Háj. Každý z účastníků musí zdolat výstup do nadmořské výšky 631 metrů a následně ještě vystoupit 134 schodů na vyhlídkovou plošinu. Odměnou je potom krásný výhled, razítko pochodu a pamětní list.

Novoroční výstup na Praděd a Šelenburk – 1. 1. 2019

KČT Krnov vás zve na dva Novoroční výstupy – tradiční náročnější výstup na Praděd a pro méně zdatné je připraven výstup z Krnova na zříceninu hradu Šelenburk. V obou cílových místech (od 14 hod.) je připraven pamětní list a možnost zakoupení odznaku Novoroční čtyřlístek.

Novoroční výstup na haldu Ema – 1. 1. 2019

Vydejte se na nejvyšší bod Ostravy – ostravský Mount Everest! Vrchol haldy Ema je místní raritou -halda uvnitř hoří, k povrchu doutná a vystupuje z ní pára. Trasu si můžete zvolit dle vlastního uvážení, v cíli (od 9 do 14 hodin) každý účastník obdrží diplom, odznak z akce a Novoroční čtyřlístek.
Více informací a kontakty na organizátory jednotlivých akcí naleznete ZDE