13. února 2018
Sedm z deseti matek si myslí, že hlavní překážkou návratu do práce po mateřské či rodičovské dovolené je nemožnost využít zkráceného úvazku.

Dvě pětiny uvedly, že se po rodičovském volnu do původního zaměstnání nevrátily kvůli neochotě zaměstnavatele nebo zrušení pracovního místa. To zjistila platforma Byznys pro společnost, když se loni ptala maminek na jejich zkušenosti s návratem do práce po mateřské či rodičovské dovolené. Změnila se od té doby situace k lepšímu nebo horšímu? Jaké jsou vaše osobní zkušenosti?

Pokud chcete pomoci změnit postoj zaměstnavatelů i státu k zapojení maminek malých dětí do práce, vyplňte, prosíme, do 26. února dotazník. Jeho cílem je zmapovat potřeby a očekávání rodičů v souvislosti s jejich návratem do zaměstnání a skloubení rolí. Jde například o témata jako: Jaká je stávající situace z pohledu rodičů? Co potřebují změnit a co vylepšit? Je podpora firem z pohledu rodičů dostatečná? Dotazník je anonymní. Jeho vyplnění vám zabere 10 minut času.

Výsledky výzkumu budou sloužit jako výchozí podklad pro konferenci „Charta diverzity: matky a otcové vítáni“, který pořádá Byznys pro společnost ve spolupráci s JenProŽeny.cz. Bude se na ní hledat cesta k lepšímu uplatnění rodičů – zejména maminek – v práci spolu se zástupkyněmi a zástupci firem, veřejné správy, politické sféry i akademické a neziskové oblasti. Konference proběhne 9. března 2018.

Tím, že se s námi podělíte o své zkušenosti, pomůžete změnit to, že Česká republika se mezi zeměmi Evropské unie nachází na předposledním místě v počtu zaměstnaných žen – matek dětí do 6 let věku. Až 70 % matek malých dětí obtížně hledá uplatnění na pracovním trhu, a to i v době, kdy je nejnižší průměrná nezaměstnanost (pod 4 %), a všichni zaměstnavatelé řeší nedostatek pracovní síly. Výsledky výzkumu mají ukázat firmám, že rodiče jsou klíčový potenciál zaměstnavatelů.

Děkujeme za váš čas, který dotazníku věnujete.

Dotazník najdete zde!