20. října 2017
V těchto dnech slaví své 57. narozeniny belgický herec a milovník bojových umění, Jean-Claude Van Damme! Které jeho filmy stojí za to vidět?

Vlastním jménem Jean Claude Van Varenberg se narodil v Bruselu 18. října 1960 ve znamení váhy. K lásce k bojovým sportům ho přivedl jeho otec Eugene. Jean Claude se vypracoval na skvělého bojovníka, v karate byl dokonce mistrem Evropy. Od dětství snil po herecké kariéře. Do Hollywoodu se propracoval přes role ve Francii. Společně se Sylvesterem Stallonem a Arnoldem Schwarzeneggerem je považován za největší filmovou akční hvězdu konce 20. století. Vybrali jsme pro vás 7 filmů s tímto belgickým sympaťákem, který se mj. objevil i v jedné epizodě legendárního seriálu Přátelé!

Krvavý sport (1988)

Snímek, který katapultoval Van Damma do záře reflektorů. Krvavý sport je filmem o životě Franka Duxe, legendy bojového umění, který si za život připsal více než tři stovky vítězných zápasů a osobně se podílel na tvorbě tohoto akčního filmu! Pro JCVD byl tento povedený výkon vstupenkou do světa Hollywoodu a producenti ho začali obsazovat do svých akčních hitovek. Hodinu a půl trvající snímek, ve kterém vedle Van Damma hrají Donald Gibb, nebo legendární Bolo Yeung, je správným startem do kinematografie Jeana Clauda.

Kickboxer (1989)

O rok později přichází akční drama Kickboxer, které jen podtrhuje Van Dammovu hereckou vyjimečnost v bojových filmech. Ve velmi povedeném snímku si zahrál postavu Kurta Sloana, jehož bratr Eric je mistrem světa v kickboxu. Eric se rozhodne odcestovat do Thajska a vyzvat mistra bojových umění, nelítostného Tonga Poa. Kurt ho doprovází a na vlastní oči vidí, jak je jeho bratr v ringu zmrzačen. On poté podstoupí u tamnějších mistrů dlouhý a bolestný výcvik, který má jediný cíl – utkat se s Tong Poem a pomstít svého bratra! Podaří se mu to? Uvidíte v tomto akčňáku, ve kterém je JCVD na vrcholu sil.