9. března 2018
Jak to zařídit, abyste na jaře necítila únavu, ale příliv nové energie? Co všechno můžeme pro své tělo udělat právě teď, nám vysvětlila Michaela Šimková, zakladatelka Medicíny Souvislostí.

Nový vítr

Podle starých Číňanů souvisí jaro s elementem dřeva, k němuž patří vítr – posel změny. Abyste lépe pocítila jarní energii, noste volné oblečení a rozpuštěné vlasy.

Zelená na talíři

Jezte vše, co je zelené, živé, čerstvé. Nakličte si semena, otrhejte čerstvé listy a bylinky na zahrádce. Připravujte si zeleninové a ovocné šťávy. Zkraťte dobu vaření a omezte maso, mouku, cukr i alkohol. Aspoň na šest týdnů.

Pohyb na vzduchu

Vaše tělo se právě teď potřebuje hýbat. Dopřejte mu tedy každý den pořádnou procházku. Dobře, tak alespoň o víkendu. A během týdne cvičte jógu… A nezapomeňte, sex je taky pohyb.

Embed from Getty Images

Otrhejte pampelišky

A nebojte se je sníst. Ozdobte jimi salát, přimíchejte je do smoothie anebo jejich stvoly rovnou rozžvýkejte. Jsou nahořklé, ale vašim játrům udělají dobře. Využít můžete i jejich kořeny, které játra vyživují. Stonky naopak játra čistí.

Přidejte klíčky

Není živější jídlo než klíčky. Můžete si je naklíčit doma sama na mističce nebo vatičce a přisypat do salátu, přidat do smootie anebo si je dát jen tak na chleba. Enzymy vaše tělo potěší.

Řekněte to!

Podle čínské medicíny souvisí jaro s játry a ta zas s emocemi. Aby játra správně fungovala, není dobré polykat emoce… Je­ lepší je vyjádřit, aby v těle nevznikaly blokády energie. Tak ven s tím!

Nezapomínejte dýchat

Dech je důležitý, a pokud se přece jen chystáte na jarní půst, zařazujte dýchací cvičení. Vyzkoušejte bhastriku (možná znáte z jógy) anebo jakékoli dýchací cvičení. Zregulujete tak energii v těle.

Spoustu dalších zajímavých tipů, jak využít jarní příval energie, najdete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. Jen za 35 Kč!