1. března 2018
Na cestu do italských Dolomit jsme potřebovali dostatečně velké auto. A když už jsme si ho půjčovali, mělo být skvělé, moderní a něčím zajímavé. Splnila Toyota RAV4 tyhle požadavky?

Když jedou dvě holky kamkoli, mají s sebou spoustu zavazadel, taštiček a dalších nezbytností, a když jedou na hory, platí to dvojnásob. Takže přestože jsme vyrážely jen na čtyři dny, jelo se s velkým kufrem, obří taškou, několika batohy, spoustou bund, k tomu dvoje lyže, snowboard… To všechno se do kufru v pohodě vešlo, stačila sklopit jedna zadní sedačka a žádnou rakev na střechu nebylo třeba řešit. Kromě toho se kufr otevírá automaticky, což je vždycky velmi příjemný benefit.

Při nájezdu na dálnici jsme se přesvědčily, že je lepší si u takhle moderního auta nejdříve přečíst návod. Pár set kilometrů nám trvalo, než jsme zjistily, jak nastavit tempomat tak, aby auto samovolně nebrzdilo pokaždé, když v dálce „zahlédne“ překážku. Tahle funkce je sice chytrá a bezpečná, ale ještě není stoprocentně vyladěná, a tak brzdí, i když vidí pomalejší auto ve vedlejším pruhu.

„Ravka“ velmi dobře sedí na silnici a protože má zvýšený podvozek, je z ní skvěle vidět a za jízdy máte o všem dokonalý přehled. Zvenčí sice působí trochu robustně, ale její interiér je velmi příjemný a útulný. Ta naše měla červenočerné kožené sedačky, takže šlo navíc i o velmi stylovou záležitost.

Když k tomu přičtete hybridní motor, který v pomalejších rychlostech jede úplně potichu, je jasné, že se za námi každý otáčel. Hybrid funguje tak, že než se vybije nebo než přejde do vyšších otáček, jezdí na elektrický pohon. Poté přepne na klasický, čímž se zároveň i dobíjí. Jde tedy o super ekologickou i ekonomickou záležitost – šetříte prostředí i peníze za benzín.

Hybridní motor je nicméně výhodný hlavně ve městě, kdy neustále brzdíte, stojíte a popojíždíte. Auto se vždy rozjíždí na elektřinu, a tím pádem mnohem rychleji, než benzín či diesel. Na druhou stranu ve vyšších rychlostech, třeba při předjíždění na dálnici, jsou jeho reakce trochu pomalejší.

Auto jsme si dokonale užily a podrželo nás i ve vysokohorských podmínkách, nicméně pro dva lidi je až příliš velké. Pro čtyřčlennou rodinu, která žije ve městě, je ale naprosto ideální.